Samoubistvo države: Šta čeka Kijev ako krene na Donbas

© Sputnik / Olesя Potapova / Uđi u bazu fotografijaVojnik na osmatračkom punktu tokom vojne vežbe u Luganskoj Narodnoj Republici
Vojnik na osmatračkom punktu tokom vojne vežbe u Luganskoj Narodnoj Republici - Sputnik Srbija, 1920, 11.04.2021
Pratite nas
Zvanični Kijev se sprema za rat. Nakon dugoočekivanog razgovora sa predsednikom SAD Džozefom Bajdenom koji je održan prošle nedelje, predsednik Vladimir Zelenski je dobio hrabrost. Uz to, pre nekoliko dana imao je još jedan ohrabrujući poziv – generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga. Šta čeka Donbas - danas je glavna tema u Evropi.
„Ulazak u NATO predstavlja jedini način da Kijev okonča rat u Donbasu“, izjavio je Zelenski.

Šta je Stoltenberg odgovorio ukrajinskom predsedniku koji se, izgleda, ozbiljno zagrejao za članstvo u NATO – ostaje samo da nagađamo. Detalji telefonskog razgovora su tajna, ali prema pravilima Alijanse – kandidati za članstvo moraju da imaju rešene sve političke, teritorijalne i etničke konflikte. A to sigurno nije slučaj sa Ukrajinom, navodi se u analizi ruske televizije "Zvezda".

U potrazi za novim inostranim partnerima, iza čijih širokih leđa se, ako zatreba, može sakriti, Zelenski je u subotu odleteo u Istanbul kod Redžepa Tajipa Erdogana. Na kraju razgovora, turski lider je saopštio da ipak treba poštovati Minske dogovore.

U međuvremenu, u Kijev je doleteo šef poljske diplomatije, stručnjak za transatlantske integracije Rau Zbignjev kako bi položio cveće  i uverio da Varšava nastavlja da podržava Ukrajinu protiv ruske „agresije“. Međutim, treba reći, za sada, agresivna retorika se čuje samo iz usta ukrajinskih političara i generala.

Počajevska lavra - Sputnik Srbija, 1920, 11.04.2021
Ukrajinski general: „Očistiti“ sve moskovske manastire

U isto vreme, očevici su objavili na mrežama snimke iz Poltave: artiljerijska oruđa se kreću na istok. U istom, pravcu ide i ešalon tenkova preko Dnjepropetrovska, dok iz SAD u Ukrajinu redovno lete vojni transporteri. Oficiri NATO-a već vrše inspekciju prve linije fronta. Na liniji razdvajanja u Donbasu američki vojni ataše se oseća kao kod kuće.

Novinari ruske televizije primećuju da Severnoatlantska alijansa nastavlja da jača svoju grupu u istočnoj Evropi. U bliskoj budućnosti u Crno more bi trebalo da uplove dva američka vojna broda. Navodno, radi vojnih vežbi, ali nije tajna da snage NATO-a vežbaju scenario rata sa Rusijom. Za naredne vežbe – „Branioci Evrope 2021“ već su u toku aktivne pripreme.

Zvanična predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova objasnila je šta se može desiti sa igranjem vatre u blizini ruskih granica i članstvom u NATO o čemu tako oduševljeno govori Zelenski.

„Hipotetičko učlanjenje u Alijansu, ne samo da neće doneti mir Ukrajini, već, naprotiv, dovešće do velike eskalacije situacije na jugoistoku i može imati nepovratne posledice za ukrajinsku državnost“, naglasila je Zaharova.

Ona nije ni pokušala da smekša ton, kako to rade diplomate. Posledica stupanja u NATO će predstavljati kraj ukrajinske države – to je zvaničan stav Moskve, navodi ruska televizija „Zvezda“.

Nije samo Zaharova izašla sa jasnom porukom Kijevu. To su uradili još i zamenik šefa administracije predsednika Rusije Dmitrij Kozak, obećavši da Moskva neće ostaviti stanovnike Donbasa jedan na jedan sa Kijevom.

„To će biti pucanj, ne u nogu, već u čelo“, prokomentarisao je Kozak mogući napad na Donbas.

Ovim nedvosmislenim signalima Moskva postavlja jasne granice i povlači crvenu liniju iza koje Kijevu kategorički ne preporučuje da pređe.

Moskva se nada da će jasne poruke Kijevu ohladniti glave, koje veruju u mali pobednički rat na jugoistoku. Poslednje slabašne izjave ukrajinskih političara pokazuju da ima nada da se sukob izbegne. Još prošle nedelje glavni komandant Oružanih snaga Ukrajine Ruslan Homčak je govorio da je spreman da krene u ofanzivu, ali izgleda da se sada predomislio.

„Oslobođenje privremeno okupiranih teritorija vojnim putem neizbežno vodi pogibiji velikog broja civila i vojnika, što je nedopustivo za Ukrajinu. Naša država, koja poštuje ljudske vrednosti i norme međunarodnog prava na prvo mesto će staviti život svojih građana“, rekao je glavni komandant Oružanih snaga Ukrajine Ruslan Homčak.

Juče je ministar odbrane Ukrajine Andrej Taran izjavio da je Ukrajina miroljubiva država i da želi civilizovano da vrati svoje okupirane teritorije. I ministar za pitanja reintegracije Donbasa Aleksej Reznikov je takođe promenio ton. Sada on govori da se Ukrajina zalaže za političko-diplomatski put rešenja sukoba.

„Ljudi, ne plašite se, neće biti rata. Ukrajina ne planira da odgovara ni na kakve provokacije, nema govora da je Ukrajina spremna na zaoštravanje konflikta“, obećao je Reznikov.

Neki ukrajinski političari su se izgleda predomislili da ratuju, ali generali NATO-a nastavljaju da pokazuju mišiće i podstiču Ukrajinu na rat. Od SAD sad mnogo zavisi – da li će Ukrajina krenuti u rat ili ne. Za sada mnogo toga liči na događaje iz 2008. godine na Kavkazu. Sve je počelo ovako: nepriznata republika i američki jastrebovi, obećanje pomoći bivšem predsedniku Gruzije Mihailu Sakašviliju. Međutim, kada je sve krenulo – vojnici NATO-a se nisu pomerili iz kasarni.

Da li je Zelenski svestan da u slučaju rata ni jedna država NATO-a neće poslati svoje vojnike u Donbas? Da li će biti dovoljno mudar da se zaustavi na ivici propasti? Rusija je povukla svoju crvenu liniju i nada se da neće morati da se umeša u konflikt na jugoistoku Ukrajine, zaključuje se.

Situacijom na istoku Ukrajine bavila se glavna urednica Sputnjika na srpskom jeziku Ljubinka Milinčić, u autorskoj emisiji „Moj pogled na Rusiju“: 

Pročitajte još:

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala