Kako su naveli, takvi sertifikati ne bi smeli da ograničavaju pristup opštim uslugama, preduzećima i radnim mestima.
Zagovornici uvođenja domaćih kovid pasoša navode da bi oni pomogli u otvaranju ekonomije i smanjivanju rizika od širenja zaraze, dok protivnici kažu da oni ne bi bili fer i bili bi rizik za diskriminaciju, prenosi britanski „Indipendent“.
Ideja o uvođenju unutrašnjih kovid pasoša, kojima bi njihovi nosioci mogli da uđu na javne događaje ili u restorane, pojavila se paralelno sa onom o kovid pasošima za međunarodna putovanja. Međutim, poslanici koji se protive uvođenju unutrašnjih kovid pasoša, kažu da su „međunarodna putovanja luksuz, dok je učestvovanje u aktivnostima svoje zajednice osnovno pravo“.
„Unutrašnji kovid pasoši su preveliki autoritarni korak. Ne pobeđujemo virus diskriminacijom i ugnjetavanjem, već edukacijom, vakcinacijom i međusobnom podrškom“, rekla je baronesa Šami Čakrabarti, članica gornjeg doma britanskog parlamenta ispred Laburističke partije, koja je inače i advokat i dugogodišnji aktivista za ljudska prava.
Vođa laburista Keir Stermer rekao je da bi predloženi dokument bio protivan „britanskom instinktu“ ukoliko virus bude stavljen pod kontrolu na druge načine.
Premijer Boris Džonson naveo je da bi institucije pojedinačno mogle da odlučuju da li će tražiti unutrašnji kovid pasoš.
Dodao je da će vakcinacioni sertifikati sigurno biti potrebni kod međunarodnih putovanja.
Pročitajte još:
- Srpski naučnik u IBM: Odluka o izradi digitalnog pasoša doneta u martu 2020. godine
- Evropski kovid sertifikati uključivaće rusku i kinesku vakcinu
- Evropska unija obelodanila kako će izgledati kovid pasoši i koji su uslovi za putovanja /foto/