Autor britanskog Dejli mejla, Majk Dikson, negativan stav, između ostalih Eline Svitoline, Arine Sabalenke, Dijega Švarcmana i Andreja Rubljova, pokušao je da objasni kroz ponovljeno izvlačenje Đokovićevih reči iz konteksta.
Dikson ističe da VTA, organizacija koja se bavi ženskim tenisom, namerava da edukuje teniserke po pitanju vakcinacije, ali dodaje da je to teško – „zbog uticaja Đokovićeve izjave“.
„Đoković je izazvao veliku buru u aprilu prošle godine kada je rekao da je protiv vakcinacije. Posle oštre reakcije na prve izjave i negodovanja srpskih zdravstvenih institucija, on je postao obazriviji po tom pitanju“, navedeno je tekstu Diksona.
U ovom, kao i u brojnim ranijim slučajevima, vredi podsetiti šta je i kako govorio Đoković.
„Nisam pristalica toga da moram da se vakcinišem da bih putovao na turnire. Ne bih voleo da me neko primorava na to. Ako to bude pravilo, doneću odluku šta ću da uradim. Imam takav stav, da li će se promeniti – ne znam“, istakao je Novak.
Takva izjava je shvaćena jednostrano – kao da je Đoković protivnik vakcinacije, nijanse nisu dozvoljene, moguće je samo biti za ili protiv, što nije bio slučaj sa najboljim teniserom jer je u aprilu prošle godine govorio samo o svom trenutnom stavu, uz ostavljanje mogućnosti da on bude promenjen.
Na to je ukazao i Aleksandar Atanasijević, srpski odbojkaš koji je učestvovao u „spornom“ razgovoru u aprilu 2020. godine.
„Razgovarao sam sa Novakom o tome, rekao je da bi možda bilo bolje za njegovo telo da se ne vakciniše, ali i da će to učiniti ako vakcinacija postane obaveza da bi se učestvovalo na turnirima“, istakao je Atanasijević.
Ipak, britanskim medijima je ponovo bio potreban krivac za sve što radi neko drugi, po pravilu – to je uvek Đoković.
O odnosu anglosaksonske javnosti prema Novaku nedavno je za Sputnjik sport govorio njegov otac, Srđan Đoković.