U dokumentu je istaknuto da strategija takođe predviđa spremnost zemlje na obuzdavanje agresije, ali ne i postizanje vojnog pariteta sa Rusijom.
Kako je objašnjeno, strategija je dokument odbrambenog planiranja čija je svrha osiguranje sprovođenja državne politike u sferi odbrane i utvrđivanje načina za sprovođenje prioriteta državne politike u vojnoj sferi.
„Sveobuhvatna zaštita Ukrajine je u skladu sa suverenim, neotuđivim pravom svake države na samoodbranu od agresije, koje je sadržano u Povelji UN, i nema za cilj postizanje vojnog pariteta sa Ruskom Federacijom što bi dovelo do prekomerne militarizacije države. Predviđa održavanje ravnoteže i kombinovanje vojnih i nevojnih sredstava za osiguravanje vojne bezbednosti Ukrajine“, navedeno je u dokumentu.
Pored toga, strategija definiše ciljeve, prioritete i zadatke sprovođenja državne politike u vojnoj i odbrambenoj sferi koje su usmerene na zaštitu nacionalnih interesa od vojnih pretnji, pružanje otpora i obuzdavanje protivnika od oružane agresije protiv Ukrajine.
„Realizacija Strategije će doprineti integraciji Ukrajine u evroatlantski prostor i sticanje članstva u NATO. Dokument predviđa aktivno učešće u međunarodnim operacijama za održavanje mira i bezbednosti“, navedeno je u dokumentu.
Podsetimo, Zelenski je povodom godišnjice referenduma o pripajanju Krima Rusiji izjavio da zvanični Kijev neće odustati od poluostrva i da je pripremio strategiju deokupacije i reintegracije poluostrva.
Krim je ušao u sastav Rusije u martu 2014. godine, nakon referenduma održanog posle državnog prevrata u Kijevu. Za ujedinjenje sa Rusijom glasalo je 96,77 odsto birača Republike Krim i 95,6 odsto glasača Sevastopolja. Ukrajina i dalje smatra Krim svojom privremeno okupiranom teritorijom. Prema rečima predsednika Rusije Vladimira Putina, pitanje Krima je zatvoreno.
Pročitajte još: