Naime, Bakingemska palata i vlada odbili su da kažu zašto je 2017. godine bilo neophodno napraviti takav izuzetak i sprečiti policiju da pretraži posede Balmoral i Sendringem, preneo je Gardijan.
Kraljičin portparol odbacio je bilo kakve insinuacije da se ukradeni ili opljačkani predmeti nalaze na privatnim posedima britanske kraljice.
Ministarstvo za digitalne medije, kulturu, medije i sport (DCMS), koje je kraljici omogućilo izuzetak u zakonu u ovom slučaju, odbilo je da kaže da li je odluka doneta na predlog kraljičinih savetnika ili ministara.
DCMS, takođe, drži u tajnosti mejlove koji bi mogli da otkriju zašto je kraljici dat imunitet od ovog zakona.
Međutim, dokumenti do kojih je došao Gardijan na osnovu zakona o slobodi informacija sugerišu da je Ministarstvo pažljivim rečima u zakonu prikrilo od javnosti cilj izuzeća, prenosi Tanjug.
Britanski dnevnik tražio je dokumente u okviru istrage o takozvanom kraljičinom pristanku, opskurnom parlamentarnom mehanizmu koji daje monarhu detaljan uvid u zakone koji treba da budu predloženi, uključujući i one koji utiču na javne funkcije, privatnu imovinu i lične interese.
Gardijan je u februaru objavio dokumente koji pokazuju kako je kraljica koristila taj mehanizam da u tajnosti lobira kod ministara da promene nacrt zakona.
U jednom slučaju, zakon je izmenjen tako da prikrije neprijatno privatno bogatstvo od javnosti, a na inicijativu njenog privatnog advokata.