Ima li politika korektnosti granice, kuda vodi dosledno poštovanje njenih pravila, kakva je dalja sudbina kritike, humora i satire, hoćemo li deci cenzurisati i bajke da bismo ih sačuvali od nasilja, rasizma, seksizma, svega što i te kako postoji u stvarnom svetu – neka su od pitanja na koja za „Orbitu kulture“ odgovore daju psihoanalitičar Žarko Trebješanin i Jovana Papan, urednica portala „Detinjarije“ i autorka knjige „Politika za decu“.
Ko su junaci savremenog ruskog stripa, kulturnog fenomena koji se u Rusiji smatra mladom formom a sve je prisutniji u svetskoj devetoj umetnosti ? Kako je, izrastajući iz temelja jugoslovenskog stripa, ruski pružio izuzetan doprinos razvoju evropskog i svetskog – za Orbitu kulture otkriva Irina Antanasijević, profesor ruske književnosti na Filološkom fakultetu u Beogradu i autorka niza studija o ruskom stripu.
Na kakve trendove u arhitekturi ukazuje Prickerova nagrada, ove godine dodeljena francuskom paru koji zagovara očuvanje i restauraciju starih zdanja - sa jasnim stavom da je sve ostalo kratkoročna odluka, gubljenje energije, materijala i istorije - kao i zašto bi bilo dobro da se takav trend primeni i u našoj arhitektonskoj praksi objašnjava arhitekta Miodrag Ninić
+Ko su autorke koje su se našle u nedavno objavljenoj knjizi „Nemiri u četiri zida“, neobičnom izboru pripovedaka srpskih književnica prve polovine 20. veka, zajedno sa Desankom Maksimović, Isidorom Sekulić, Jelenom Dimitrijević... otkriva urednica ovog izdanja, Žarka Svirčev.
U „Orbiti kulture“ saznajemo i zašto prvakinja „Ateljea 212“ Gorica Popović (glavna glumica serije „Kaljave gume“), baš kao i njena junakinja gospođa Vesna istinski veruje da „ako ne iskaljaš gume na svom putu, onda nisi ni živeo“.