Kilvart je ovo izjavio u svetlu obustavljanja primene partije vakcine „Astra Zeneka“ kao mere predostrožnosti zbog smrti jedne od vakcinisanih žena i razvoja tromboembolije kod druge ženske osobe nakon primanja vakcine. Primer Austrije sledile su Estonija, Litvanija, Luksemburg, Letonija, Danska, Norveška, Island, Holandija, Bugarska, Rumunija i Poljska.
Gradonačelnik je podsetio da vakcine pružaju samo privremenu zaštitu, te da bi Estoniji mogle da zatrebaju dodatne velike isporuke već ove jeseni.
„Kod nas se mnogo govorilo da vakcine nisu politička tema, stoga je neophodno preći sa reči na dela i pregovarati, uključujući i sa Rusijom. Postoje druge opcije, postoji Kina. Neophodno je baviti se sada time kao što to čine druge zemlje. U suprotnom može da se ispostavi da ćemo se onda kada se javi potreba naći na kraju reda“, naglasio je on za televiziju „ETV plus“.
Od zemalja Evropske unije, rusku vakcinu već su kupile Mađarska i Slovačka, a Češka je izrazila interesovanje. Italija proučava mogućnost pokretanja proizvodnje „Sputnjika Ve“ u svom najvećem bioreaktoru „Rei tera“ u predgrađu Rima.
Evropska agencija za lekove (EMA) započela je proveru ruske vakcine 4. marta. Izvor upoznat sa procesom saopštio je da bi odluka o konačnom odobrenju mogla biti doneta u maju.