Tatjana Matić je, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekla da digitalni sertifikat nije kovid pasoš.
„To je druga vrsta isprave. EU se povukla iz toga, jer je on sadržao i broj pasoša, neke podatke kojima nije bilo mesto da se tu nađu. Digitalni sertifikat govori kada ste vakcinisani ili ste preležali ili ste uradili pi-si-ar test i negativni ste“, naglašava ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija.
Prema njenim rečima, EU će za nedelju dana dati precizniju informaciju u vezi sa izgledom i načinom izdavanja sertifikata.
„To će morati da se implementira kroz zdravstveni sistem koji daje potvrdu o vakcinaciji, da li je preležana bolest, mora biti uvezan u sistem“, naglašava Matićeva.
Srbija je, kaže, već pripremila digitalne sertifikate, i mnoge zemlje su zainteresovane za pregovore, među kojima Grčka, Izrael, Slovenija.
Jedna od opcija je, kaže, da digitalni sertifikat postoji u obliku aplikacije za mobilni telefon, a moraju se proći provere i autentifikacije. Postojaće, dodaje, više opcija.
U Tursku bez pi-si-ar testa, pregovara se sa Grčkom
Ministarka je istakla da se sa grčkim ministarstvom turizma pregovara o međusobnom priznavanju digitalnih sertifikata o vakcinaciji.
Dodaje da je grčki ministar najavio posetu Srbiji za kraj marta ili početak aprila.
Matićeva ističe da ohrabruje činjenica da se Grci spremaju za sezonu i računaju na naše turiste.
„Mislim da je jako važno za naše građane da shvate da je ključ slobodnog kretanja i putovanja masovna i brza vakcinacija. Činjenica da je Srbija u Evropi u vrhu po vakcinaciji, daje nam ulogu i poziciju koja omogućava da pregovaramo oko uslova putovanja, ali to nije dovoljno, masovna vakcinacija se mora nastaviti“, ističe Matićeva.
Dodaje da će se, ako Srbija bude stavljena na crvenu listu i ne bude imala dobru epidemijsku situaciju, dovesti u pitanje sve ono oko čega se pregovara.
Ministarka turizma dodaje da će se u Tursku moći i bez pi-si-ar testa.
Kada je reč o domaćoj turističkoj sezoni, Matićeva ističe da će Srbija tek za tri godine moći da oporavi sektor turizma da dođe na nivo koji je imao 2019. godine, koja je bila rekordna.
Pročitajte još: