U nacrtu rezolucije Saveta bezbednosti, u koji je juče agencija imala uvid, poziva se da vojska bude krajnje uzdržana, najoštrije se osuđuje upotreba nasilja nad mirnim demonstrantima i naglašava da se pažljivo prati situacija uz spremnost da se razmotre moguće dalje mere.
Rojters navodi da je Savet bezbednosti takođe izrazio duboku zabrinutost zbog kršenja ljudskih prava i osnovnih sloboda, uključujući ograničenja za medicinsko osoblje, civilno društvo, medijske radnike, i da poziva na hitno puštanje svih pritvorenih.
Diplomate u UN su potvrdile agenciji da su na britanski nacrt rezolucije Kina, Rusija, Indija i Vijetnam predložile amandmane koji uključuju uklanjanje pominjanje puča i pretnju da se razmotre dalje mere, a takve izjave ovog petnaestočlanog tela dogovaraju se konsenzusom.
Rojters prenosi da su mu diplomate saopštile da zbog nastojanja da se sačuva jedinstvo SB u vezi sa situacijom u Mjanmaru verovatno se neće uskoro razmatrati sankcije, jer bi se takvim merama verovatno usprotivile Kina i Rusija, koje zajedno sa SAD, Francuskom i Britanijom imaju pravo veta, preneo je Tanjug.
Savet bezbednosti izdao je saopštenje povodom situacije u Mjanmaru prošlog meseca, izrazio zabrinutost zbog vanrednog stanja koje je uvela mjanmarska vojska i pozvao na puštanje svih privedenih, ali je zaustavljena osuda puča zbog protivljenja Rusije i Kine, navodi agencija.
Mjanmar je u krizi otkako je vojska svrgla vladu Aung San Su Ći u državnom udaru 1. februara, pritvorila nju kao i druge zvaničnike njene stranke Nacionalne lige za demokratiju i preuzela vlast u zemlji tvrdeći da su novembarski izbori u zemlji bili neregularni.
Pročitajte još: