„Nešenal interest“ apeluje: Vreme je da Bajden matira „Severni tok 2“

© Sputnik / Alekseй Vitvickiй / Uđi u bazu fotografijaIzgradnja gasovoda
Izgradnja gasovoda - Sputnik Srbija, 1920, 03.03.2021
Pratite nas
Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena ne bi trebalo da odustane od pritiska na evropske kompanije u vezi sa „Severnim tokom 2“ zbog „javne učtivosti“ u odnosima sa Nemačkom, piše „Nešenal interest“.

Prema mišljenju autora članka, bilo kakvi dalji koraci Vašingtona neće pomoći da se izbegne razočaranje pojedinih međunarodnih partnera.

On smatra da podrška evropskih zemalja projektu, bez obzira na američke sankcije, pokazuje koliko ogroman uticaj Rusija ima u regionu zahvaljujući isporukama gasa. Stoga Bela kuća ne bi trebalo da traži „magični štapić koji će zadovoljiti sve“, navedeno je u članku.

„Postoji samo surova realnost nacionalnih interesa Sjedinjenih Američkih Država i oni zahtevaju da se 'Severni tok 2' precrta“, istakao je novinar.
Izgradnja gasovoda Severni tok 2 - Sputnik Srbija, 1920, 02.03.2021
Bajden se predao: Optužba iz Poljske za „poraz Varšave“ u bici protiv „Severnog toka 2“

Autor navodi da se pokušaji blokiranja završetka izgradnje projekta često posmatraju kao nepotrebno zaoštravanje bilateralnih odnosa s Nemačkom, jer će izgradnja gasovoda u svakom slučaju biti završena. Međutim, on smatra da su SAD uspevale da ometaju realizaciju „Severnog toka 2“ i da ne smeju da odustanu od toga.

„U toj partiji geopolitičkog šaha može biti samo jednog pobednosnog ishoda. Za Ameriku će pristajanje na završetak izgradnje 'Severnog toka 2' biti istorijska greška. Došlo je vreme da se taj projekat matira“, apelovao je novinar „Nešenal interesta“.

Projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Nemačke. U izgradnji gasovoda učestvuju brojne evropske kompanije.

Protiv izgradnje gasovoda „Severni tok 2“ aktivno se bore Sjedinjene Američke Države, koje žele da prodaju svoj tečni prirodni gas u EU. SAD su uvele sankcije gasovodu u decembru 2019. godine, usled čega je švajcarska kompanija „Olsiz“ bila primorana da zaustavi radove na polaganju cevi.

Pročitajte još:

 

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala