„Nadam se da nisam previše optimističan, već realan kada kažem da ćemo u novoj Bajdenovoj administraciji moći da nađemo partnera koji će želeti da radi sa nama i još jednom oceni šta se zaista dešava, jer mi ne smatramo da „Severni tok 2“ povećava našu zavisnost“, rekao je diplomata.
On je dodao da su se demokrate i republikanci u SAD ujedinili u opoziciji izgradnji cevovoda. U isto vreme, realizacija projekta je pitanje suvereniteta Nemačke, i „pretnja sankcijama prijateljima je nedopustiva“, primetio je Anjen.
„Nadam se da to shvataju, kao i to da bismo želeli da sednemo za pregovarački sto“, izjavio je nemački diplomata.
On je naglasio da se energetsko tržište Evrope promenilo, da je postalo transparentnije, da su se pojavile nove tehničke mogućnosti i da će sve to pomoći da se reši zabrinutost drugih država. Anjen je podsetio da se Nemačka nalazi u fazi „energetske tranzicije“, odustajući od uglja i atoma u korist obnovljivih izvora energije, i u tom kontekstu joj je gas potreban. Osim toga, gasna infrastruktura je možda, jedina infrastruktura fosilne energetike koja će moći da se koristi u novoj konfiguraciji.
Pročitajte još: