„Rusija već kontroliše oko četrdeset odsto evropskog tržišta gasa i taj udeo će se samo povećavati“, napisali su autori, napominjući da će projekat naneti dugoročnu štetu odnosima Sjedinjenih Američkih Država i Evrope.
Prema njihovom mišljenju, ruska strana svoje energetske resurse navodno doživljava kao političko oružje. Posledica toga je da su neke evropske zemlje koje sarađuju sa Moskvom primorane da odustaju od sopstvenih ambicija i težnji „da se pridruže zapadnim savezima“.
„Gasovod ‘Severni tok 2’ predstavlja nepremostivu prepreku za energetsku raznovrsnost i energetsku bezbednost Evropske unije“, ističu autori članka.
Kao zaključak, autori preporučuju čitaocima da se zapitaju zašto ključne članice Evropske unije nameravaju da podrže rusku ekonomiju umesto da raspravljaju o nezakonitosti američkih sankcija protiv projekta.
Gasovod „Severni tok 2“
Projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Nemačke. U izgradnji gasovoda učestvuju brojne evropske kompanije.
Protiv izgradnje gasovoda „Severni tok 2“ aktivno se bore Sjedinjene Američke Države, koje žele da prodaju svoj tečni prirodni gas u EU. SAD su uvele sankcije gasovodu u decembru 2019. godine, usled čega je švajcarska kompanija „Olsiz“ bila primorana da zaustavi radove na polaganju cevi.
SAD smatraju da je ovo politički projekat koji preti energetskoj bezbednosti Evrope. Ruska strana više puta je izjavljivala da je projekat apsolutno komercijalan i konkurentan i isticala da on ne podrazumeva obustavu tranzita ruskog gasa preko Ukrajine u EU.
Pročitajte još:
- Zaharova: SAD priznale da podrivaju konkurenciju
- Stejt department zapretio novim sankcijama „Severnom toku 2“
- Austrija o sankcijama Rusiji: EU ne treba da „seče granu na kojoj sedi“