„Postoje određena pitanja koja se tiču potrebe jačanja građevina koja sprečavaju da voda iz Dnjepra stiže na privremeno okupirani Krim, kao i melioracije južnih delova Hersonske oblasti. Razgovarali smo o pitanjima, važnim za funkcionisanje kanala, konkretno potrebi da se dovrši izgradnja brane na 107. kilometru kanala koja, sa jedne strane, maksimalno isključuje protok vode na privremeno okupirani Krim,a sa druge – omogućiće da se značajno poboljšaju mere za meliorizaciju južnih delova Hersonske oblasti“, rekao je Korinevič, prenosi pres-služba „predstavništva“.
Prema njegovim rečima, „stav predstavništva i uprave Severno-Krimskog kanala je jasan – do deokupacije, nema nikakve vode za Krim“.
Ranije je Ukrajina obezbeđivala do 85 procenata potreba Krima za svežom vodom kroz Severno-Krimski kanal koji je vodio od Dnjepra. Međutim, nakon ponovnog ujedinjenja Krima sa Rusijom, snabdevanje vodom potpuno je prekinuto. Pitanje je potom rešeno na uštrb prirodnih rezervoara, koji su tokom protekle godine postali znatno plići zbog male količine padavina i vađenja vode iz podzemnih izvora.
Pročitajte još:
- Ura! Biće vode u česmi: Krimljani presrećni jer je najviši vodopad „oživeo“ /video/
- Moskva o namerama Kijeva da spreči normalno vodosnabdevanje Krima: Psi laju, karavani prolaze
- Problemi u snabdevanju Krima vodom stigli do UN