„Razgovarali smo o tome i sa kineskim i sa američkim kolegama. Nismo protiv učešća u ovom sastanku, mada je jasno da bi za njegovo efikasno održavanje bilo važno da se obezbedi barem približno razumevanje kako bi se sastanak mogao završiti“, rekao je Rjabkov novinarima.
Prema njegovim rečima, potezi Sjedinjenih Američkih Država koji su od 2018. godine doveli do određenog smanjenja ispunjavanja dobrovoljnih obaveza Irana u okviru Akcionog plana, kao i približavanje datuma stupanja na snagu odgovarajućeg zakona usvojenog u Iranu godine, 21. februara, samo aktuelizuje ovu temu.
Sastanak koji je predložio Peking može se organizovati odmah ukoliko to budu želele sve strane, dodao je Rjabkov.
„Ako svi učesnici u procesu pokažu odgovarajuću želju i spremnost, mislim da bi takav kontakt, u skladu sa predlogom naših kineskih partnera, mogao biti koristan i mogao se brzo organizovati“, rekao je on.
Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin izjavio je 9. februara da su kineske vlasti predložile da se što pre održe multilateralni pregovori radi dogovora o povratku Sjedinjenih Američkih Država na obaveze iz iranskog nuklearnog sporazuma.