Izbori na Kosovu: Izlaznost do 15 sati 32.43 odsto, veća izlaznost u srpskim sredinama

© AP Photo / Visar KryeziuIzbori na Kosovu
Izbori na Kosovu - Sputnik Srbija, 1920, 14.02.2021
Pratite nas
Kosovska Centralna izborna komisija (CIK) saopštila je danas da je na vanrednim parlamentarnim izborima do 15 sati glasalo 32,43 odsto, odnosno 553.407 glasača.

Kako je saopšteno, najveća izlaznost je u Zubinom Potoku, gde je glasalo 67 odsto od ukupnog broja glasača, kao i u Zvečanu, gde je glasalo 60 odsto, prenosi Koha.

Kako se navodi, u Prištini je do sada glasalo 39,48 odsto birača.

Demokratija na delu je ukazala da se u nekim biračkim centrima delimično ili uopšte ne sprovode mere na zaštiti od virusa korona.

„Na 21 odsto biračkih mesta prijavljeno je delimično sprovođenje mera za sprečavanje širenja kovida 19, dok se na jedan odsto biračkih mesta ove mere uopšte ne poštuju. Administrativno uputstvo CIK-a, zahteva da svaki birač u svrhu identifikacije ukloni zaštitnu masku od člana biračkog odbora. Međutim, tokom glasanja na 27 odsto biračkih mesta od građana se nije tražilo da uklone zaštitnu masku da bi se identifikovali, dok je na 35 odsto biračkih mesta to delimično urađeno“, navode iz DnD.

Iz Demokratije na delu podsećaju da je CIK sa biračkog spiska uklonio 122.421 birača koji su posedovali samo identifikaciona dokumenta koja je izdao UNMIK, prenosi Radio Mitrovica.

„Od 10 sati na 96 odsto biračkih mesta nije bilo slučajeva glasanja sa nevažećim dokumentima. Dok je na samo 4 odsto biračkih mesta ova nepravilnost nađena u izolovanim slučajevima (do 10 slučajeva). Smanjenje ukupnog broja biračkih mesta na ovim izborima sa 2.547 u 2019. na 2.382, stvorilo je poteškoće za građane da pronađu svoje ime u biračkom spisku, s tim u vezi i pravo biračko mesto“.

Demokratija na delu je navela i da je bilo fotografisanje glasačkih listića i pojedinih neregularnosti kada je u pitanju sam čin glasanja.

„Kršenje tajnosti glasanja manifestovano fotografisanjem glasačkih listića evidentirano je i na ovim izborima. Fotografisanje glasanja i njegovo objavljivanje se dovodi u vezu sa kupovinom glasova, zastrašivanjem birača i uticaja na njihovu izbornu volju i zbog toga je zabranjeno“, zaključuju iz Demokratije na delu.

Pročitajte i:

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala