„Već u najskorije vreme mogli bismo se suočiti sa ozbiljnim problemom koji rizikuje ne samo da ugrozi saradnju Damaska sa OZHO, već i da nanese još veću štetu autoritetu tehničkog sekretarijata ove organizacije“, rekao je Nebenzja.
Prema njegovim rečima, Sirija je savesni partner u dijalogu sa OZHO i Ujedinjenim nacijama, koji bez obzira na neviđeni pritisak pokušava da učini sve moguće da ponovo potvrdi svoju posvećenost Konvenciji o zabranih hemijskog oružja.
„Elementarni zdravi razum govori da Damask treba najviše da bude zainteresovan za zatvaranje pitanja u vezi sa svojim ‘hemijskim dosijeom’. Međutim, u stvarnosti, što on više izlazi u susret, to čuje više optužbi protiv sebe“, konstatovao je stalni predstavnik Rusije.
Prema njegovim rečima, „članice Saveta bezbednosti treba da budu svesne da takva politika usmerena na uništavanje Sirije može u potpunosti da uništi svaku njenu motivaciju za saradnju sa OZHO“.
„Ova zemlja živi pod Damoklovim mačem optužbi za kršenje Konvencije, ovog puta u obliku ‘otvorenih pitanja’ prema početnoj najavi. Naše zapadne kolege pokušavaju da ga ovaplote u obliku kaznene odluke Konferencije država potpisnica OZHO o porazu Sirije u pravima“, dodao je on.
Nebenzja je naglasio da se stav kritičara Damaska zasniva na namerno neizvodljivom ultimatumu Sirije, „sadržanom u julskoj odluci Izvršnog saveta OZHO – da objavi o hemijskom oružju koje nema, a koje je navodno upotrebljeno u El Latamini u martu 2017. godine“.
U sredu je Savet bezbednosti UN održao sastanak o sirijskom hemijskom dosijeu. Niz zapadnih zemalja, uključujući Sjedinjene Američke Države i Francusku, ponovo su izjavile da Sirija ne želi da sarađuje sa Izvršnim savetom OZHO.
U julu 2020. godine, Izvršni savet OZHO dalo je Siriji 90 dana da obavesti organizaciju o fabrikama koje su proizvodile hemijsko oružje, a koje je navodno upotrebljeno u martu 2017. godine, kao i da se izjasni o hemijskom oružju koje navodno trenutno poseduje. U novembru je izvršni direktor OZHO Fernando Arijas rekao da Sirija nije ispoštovala rok od 90 dana da prijavi oružje koje je navodno korišćeno u El Latamini i otkrije preostale zalihe. Zbog toga su Francuska i brojne druge zemlje predložile ovoj organizaciji da „suspenduje prava i privilegije“ Sirije, a konkretno je predloženo da joj se oduzme glas u organizaciji.
Moskva i Damask više puta su optuživale OZHO za pristrasnost u istrazi incidenata u Siriji i dovodile u pitanje zaključke tehničkog sekretarijata OZHO. Sirijske vlasti navele su da nikada nisu koristile hemijsko oružje protiv civila i terorista, a čitav hemijski arsenal zemlje uklonjen je iz Sirije pod kontrolom OZHO.
Pročitajte još: