Pozivajući se na sopstvene izvore, portal navodi da je krajem 2020. godine postignut napredak tokom razmatranja mogućeg sporazuma. Predstavnik „Kalašnjikova“ nije negirao saopštenja o potencijalnom sporazumu, ali nije pružio neke informacije.
„Difens vorld“ dodaje da za sada nisu dostupne ni informacije o vrednosti sporazuma ili broju raketa koje bi mogle da budu naručene.
Podsetimo, grupa kompanija „Kalašnjikov“ saopštila je u decembru prošle godine o početku serijske proizvodnje 9M333 za Ministarstvo odbrane Rusije.
Raketa, čiji je pun naziv „Strela 9M333“, radi na principu „ispali i zaboravi“. Ona je predviđena za obaranje dronova, krstarećih raketa, niskoletećih aviona i helikoptera s obzirom da je u stanju da pronađe cilj bez dodatnog navođenja nakon ispaljivanja.
U poređenju sa proizvedenim raketama, 9M333 se odlikuje efikasnijom bojevom glavom teškom pet kilograma i povećanom verovatnoćom da pogodi metu. Protivavionske navođene rakete mogu da se koriste na svim modifikacijama sistema „Strela-10“ bez modernizacije. Prema stanju iz 2020. godine, protivavionski raketni sistemi porodice „Strela-10M“ predstavljaju jedne od najrasprostranjenijih sredstava PVO na svetu.
Pročitajte još: