Naučnici veruju da bi on mogao da im pomogne da odgonetnu na koji način su te životinje hodale.
Otisak koji je devojčica Lili Vilder primetila u petak, star je 220 miliona godina i bio je sačuvan u blatu.
Iako je nemoguće utvrditi koji ga je tip dinosaurusa ostavio, otisak je dugačak 10 centimetara i verovatno potiče od dinosaurusa visokog 75 centimetara.
Kustos paleontologije velškog Nacionalnog muzeja Sindi Hauels opisala ga je kao najbolji primerak ikad pronađen na toj plaži, kao i celoj Britaniji.
Majka devojčice, Sali, objasnila je da su ona i njen otac Ričard otkrili otisak stopala i fotografisali ga, a zatim stupili u kontakt sa stručnjacima.
📣 #BreakingNews
— Amgueddfa Caerdydd (@Museum_Cardiff) January 29, 2021
New dinosaur footprint discovered on south Wales beach!
A well-preserved dinosaur footprint has been discovered on a beach near Barry in south Wales and could help scientists establish more about how dinosaurs walked
More: https://t.co/YVXOVNrjwm pic.twitter.com/fpJaoxOrnu
Dinosaurus, koji je ostavio otisak, smatra se vitkom životinjom koja je hodala na dve zadnje noge i aktivno lovila druge male životinje i insekte.
Smatra se da su primerci ranije pronađeni u zalivu Bendriks gmizavci više krokodilskog tipa reptila, a ne od dinosaurusa.
Fosil je izvađen ove nedelje i odnet u Nacionalni muzej u Kardifu, gde će se čuvati.
Dinosaurusi su se prvi put pojavili pre oko 230 miliona godina, a njihovi otisci stopala mogu da rasvetle ranu tačku njihove evolucije, kada su se različite grupe prvi put diverzifikovale.
„Njihova očuvanost može da pomogne naučnicima da saznaju više o stvarnoj strukturi stopala jer je dovoljno jasno da pokaže pojedinačne jastučiće, pa čak i otiske kandži“, navodi se u saopštenju Nacionalnog muzeja Velsa, preneo je Tanjug.
Pročitajte još: