Senat, u kom većinu imaju republikanci, u rezoluciji navodi da je guverner prekoračio ovlašćenja tako što je produžio hitne naredbe, a da to nije odobrila skupština.
Senat je glasao 18-13 za odluku u kojoj su naređenja demokratskog guvernera nazvana „nezakonitim“, prenosi RT.
Da bi ova rezolucija stupila na snagu, mora da prođe i u donjem domu skupštine Viskonsina, gde republikanci imaju 58 mandata, a demokrate 30.
Guverner Toni Evers je insistirao da ima zakonsko pravo da donosi hitne naredbe, jer se, kako je rekao, pretnja od virusa menja. Međutim, republikanci smatraju da je njegove odluke trebalo da potvrdi i dvodomna skupština. Razlog za to je što je Eversova prva naredba, koja je potvrđena u skupštini, istekla u maju, a on ju je tada produžio svojom odlukom, bez poslaničke potvrde.
Prema zakonu Viskonsina, skupština može da ukine guvernerove hitne naredbe, na šta on nema pravo veta.
.@GovEvers does not have limitless power and today the Wisconsin Senate reminded the governor that he is not above the law and his endless string of emergency declarations will not stand. #wiright #SJR3 #covid19 #wipolitics
— Duey Stroebel (@SenStroebel) January 27, 2021
Demokrate u Viskonsinu tvrde da republikanci ovakvom odlukom zapravo „rade ono što vlast ne bi trebalo da radi“.
„Da li ćemo sledeće da kažemo kako su sigurnosni pojasevi u automobilima nepotrebni i kako je njihovo ukidanje znak slobode. I da je let kroz šoferšajbnu u nesreći takođe znak primene slobode?“, zapitao se demokratski senator Kris Larson.
Ova rezolucija Senata Viskonsina dolazi posle slične odluke Vrhovnog suda te države koji je u maju ukinuo Eversovu naredbu o obaveznom ostajanju kod kuće, kao „nezakonitu, pogrešnu i nesprovodivu“. Međutim, guverner je od tada nastavio da obnavlja zdravstvene naredbe.
Slične odluke donete su i u drugim američkim državama. Tako je Vrhovni sud Mičigena doneo odluku da guvernerka Grečen Vitmer nije imala ovlašćenja da produži hitne naredbe posle 30. aprila, kada su one istekle. Republikanci u Mičigenu takođe su naveli da guvernerka nije mogla da donosi takve odluke bez konsultacije sa državnom skupštinom.
Pročitajte još:
- Prve Bajdenove odluke: Obavezne maske i povratak Pariskom dogovoru
- Verovali ili ne: Ko ne nosi masku plaća kaznu od 32.000 evra
- Maske obavezne za decu stariju od četiri godine: Detalji novih mera u Srbiji