Migranti se nadaju da će im novoizabrani američki predsednik Džo Bajden biti naklonjeniji, pozivajući ga da ispuni obećanja i poništi odluke odlazeće administracije koje se odnose na imigracionu politiku.
U saopštenju grupe za zaštitu prava migranata „Ljudi bez granica“ navodi se da migranti očekuju topliji doček Bajdenove administracije, preneo je „Foks njuz“.
Prema procenama zvaničnika Gvatemale, u Ameriku se uputilo oko 9.000 migranata iz Hondurasa, a među njima ima i žena i dece.
Policija na kontrolnim punktovima postavljenim duž autoputa, kako u Hondurasu, tako i u Gvatemali, tražila je lična dokumenta, ali nije pokušala da zaustavi migrante.
@GuilleCastilloR reclama espacio como vice, pero cuando le toca hacerse valer como el responsable de la autoridad migratoria, guarda el silencio de los inútiles.
— Ricardo Mendez Ruiz (@RMendezRuiz) January 16, 2021
Ataca la institucionalidad de la presidencia, pero es incapaz de asumir postura y tomar decisiones cuando corresponde pic.twitter.com/UblFBu0lZB
Na snimcima se vide migranti kako nose zastavu Hondurasa i skandiraju dok prelaze granicu na kontrolnom punktu El Florido na teritoriju Gvatemale.
Video shows migrants break through Guatemala's border security lines, entering Guatemalan territory through the El Florido Border Post and failing to comply with immigration and health requirements. pic.twitter.com/3Vk6gIkCeW
— The Hill (@thehill) January 16, 2021
Bežeći od siromaštva, nasilja bandi i posledica prirodnih katastrofa, migranti nameravaju da preko Meksika uđu u SAD.
„Krenula sam pešice, bez novca. Bogu hvala što smo već u Gvatemali, a sada idemo u SAD“, izjavila je novinarima 40-godišnja Agustina Rodriges, preneo je AFP.
Gvatemala, Honduras, Salvador i Meksiko, međutim, kolektivno preduzimaju bezbednosne i mere na polju javnog zdravlja zbog pandemije virusa korona da bi sprečili neovlašćeni prelazak granice.
Zvaničnici Meksika rekli su u četvrtak da su o migraciji razgovarali sa Bajdenovim kandidatom za savetnika za nacionalnu bezbednost Džejkom Salivenom i pokrenuli mogućnost primene programa saradnje za razvoj severne Centralne Amerike i južnog Meksika, kao odgovor na ekonomsku krizu izazvanu pandemijom i nedavnim uraganima u regionu, preneo je Tanjug.
Prošlog meseca vlasti Hondurasa zaustavile su karavan pre nego što je stigao do granice Gvatemale.