Izložba je priređena povodom 270. godišnjice rođenja kneza Nikolaja Jusupova, a pripremana je više od dve godine. Zbirka „Arhangelskog“ je dopunjena eksponatima iz Ermitaža, Ruskog muzeja i „Kuskova“.
Po ovim ustanovama su delići ogromne jusupovske kolekcije porcelana „razbacani“ posle 1925. godine. Izložba je prvi ozbiljan pokušaj da se svi ti unikatni predmeti predstave na jednom mestu.
Kustoskinja izložbe Nadežda Berežna kaže da je kolekciju stvaralo pet generacija ruske plemićke porodice, ali da je ključna figura bio Nikolaj Jusupov.
„On je, zapravo, bio jedan od prvih muzealaca u Rusiji: upravljao je Palatom oružja, neko vreme je bio na čelu Ermitaža“, objašnjava Berežna.
Na stolovima su se porcelanski servisi pojavili tek posle nekoliko decenija i odmah su postali predmet raskoši.
U „Arhangelskom“ se nalazila radionica za oslikavanje porcelana, koja je postojala nešto manje od veka, a u njoj su radili kmetovi. Sudeći po uspomenama savremenika, atelje se nalazio upravo u paviljonu „Kapriz“, u kojem je postavljena izložba.
„Privatne radionice bile su prilično rasprostranjene, ali su retke one koje su bile uspešne“, priča Marsejeva.
Prema njenim rečima, Nikolaju Jusupovu su lične veze pomogle da razvije sopstveni brend: jedno vreme on je rukovodio Imperatorskom fabrikom porcelana, odakle je pozivao umetnike da obučavaju njegove štićenike.
Delima iz radionice Jusupova posvećena je cela prva sala izložbe, stalaže koje su stilizovane kao starinske biblioteke.
U drugoj sali sabrani su predmeti poznatih fabrika Mejsen i Sevr, koje su bile uzor za radionicu Jusupova, kao i nekoliko antikvarnih kineskih vaza iz dinastije Ćing i keramika iz Japana.
Specijalne vitrine s unutrašnjim ogledalima omogućavaju da se predmeti vide iz više uglova. Svaki servis za čaj, tanjir ili šoljica brižljivo su ukrašeni, jer su se prema porcelanu u to vreme odnosili ne kao svakodnevnoj stvari nego kao prema umetničkom delu.