„Hoćemo da u jednoj širokoj javnoj raspravi, u razgovoru sa građanima i strukom donesemo odluku koja će garantovati da Vojska Srbije ima urednu popunu, da ima rezervu... Pažljivo osluškujemo sve argumente“, rekao je Stefanović za TV Prva, prenosi Tanjug.
On je dodao da bi se sa redovnim služenjem vojnog roka smanjila potreba za angažovanjem profesionalnih vojnika, ali i da treba razmišljati gde bi vojnici bili smešteni i kakvu bi obuku imali.
„Nažalost, do 2012. godine resursi, poput kasarni, regrutnih centara i centara za obuku su desetkovani, zato moramo da razmišljamo ozbiljno, gde će vojnici biti smešteni, kakvu će obuku i opremu da imaju, i da država i Vojska imaju korist od toga“, rekao je Stefanović.
Ponovio je da se ozbiljno razmišlja o tome, ali da će odluka biti doneta onda kada bude bila zrela i kada se čuju svi argumenti u konsultaciji sa svim učesnicima procesa, pre svega sa Vojskom i Generalštabom.
Stefanović je ponovio da je Srbija vojno neutralna, ali da to ne znači da ne želi da sarađuje.
„Svi treba da prihvate činjenicu da je Srbija nezavisna suverena zemlja koja svoje odluke želi da donosi sama. Važno je da to svi razumeju, a to ne znači da ne želimo da sarađujemo. Hoćemo da sarađujemo i kroz vojne vežbe i kroz nabavku opreme, ali to radimo na način da to bude najbolje za našu zemlju“, rekao je Stefanović.
On je dodao da je važno i da Srbija ima jaku namensku industriju i ozbiljan proces razvoja domaćeg naoružanja kako bi bila što manje zavisna od drugih.
Kako kaže, srpski stručnjaci rade na razvoju novih oružja i oruđa koji ulaze u sastav našeg naoružanja, a važno je i da fabrike kažu šta mogu da remontuju od složenih sistema.
Pročitajte još:
- Istraživanje: Većina građana za vraćanje vojnog roka, ističu se dva razloga
- Nova strategija: Vojna neutralnost Srbije znači jednak odnos prema NATO-u i ODKB-u
- Nova borbena vozila i naoružanje za Vojsku Srbije