„Dragi Kristofe, želeo bih za kraj da se oprostim od Vas aforizmom pisca Mihaila Žvaneckog, koji je nedavno napustio ovaj svet. Kako nam je žao što napokon odlazite“, rekao je Poljanski Hojsgenu.
Pre toga je nemački diplomata, sumirajući rezultate članstva Nemačke u Savetu bezbednosti, posavetovao Poljanskom da pročita članak „Špigla“ o „pokušaju FSB-a da otruje gospodina Navaljnog“. Poljanski je na to odgovorio da njegov nemački kolega ne može bez kritikovanja Moskve, iako je sastanak bio posvećan drugoj temi – iranskom nuklearnom sporazumu.
On je kod Hojsgena primetio „neku zavisnost“. Ruski predstavnik je izrazio nadu da će nakon 1. januara taj „bolestan simptom“ koji Hojsgen ima, proći.
Ipak, prokomentarisao je vesti o „slučaju Navaljni“ koje se pojavljuju u poslednje vreme, uverivši da će „pre ili kasnije morati da se odgovara za kampanju klevete“ koju Berlin pokreće na predlog Navaljnog.
Podsetio je nemačkog kolegu da Rusija još uvek nije dobila odgovor ne samo na brojna pitanja, „već i pet zvaničnih zahteva ruskog Državnog tužilaštva za pravnu pomoć“.
S tim u vezi, dodao je da je „reći da nemačka strana ozbiljno pristupa ovoj priči bez toga jednostavno smešno“.
„Verujemo samo činjenicama koje ne izazivaju sumnje. U konkretnom slučaju, stepen apsurda novinarskih tvrdnji koje ste pomenuli jednostavno prevazilazi sve granice. Čak je nekako nezgodno da takvu tešku i neprofesionalnu glupost promovišete Vi, Kristofe, koji ste politički diplomata sa reputacijom ozbiljnog, čak i vrlo emotivnog čoveka“, zaključio je predstavnik Rusije u Savetu Bezbednosti.
Kina: „Široko vam polje, ambasadore“
Sličnu izjavu na račun Hojstena izneo je i zamenik stalnog predstavnika Kine pri UN Gen Šuan, optužujući nemačkog predstavnika za zloupotrebu boravka u SB radi organizacije „zlonamernih napada“ na druge članove organizacije.
Prema rečima Šuana, Hojsten je na taj način „trovao radnu atmosferu“.
„Želim od srca da poželim: Široko vam polje, ambasadore Hojsten“, rekao je kineski predstavnik.
Podsetimo, prošle nedelje Navaljni je sinhrono sa američkim televizijskim kanalom Si-En-En, nemačkim časopisom „Špigl“ i portalom „Belingket“, koji je poznat po antiruskim zavereničkim člancima, objavio materijal u kome tvrdi da zna imena osam „oficira FSB-a“ koji su, prema njegovim rečima, više puta pokušavali da ga otruju, ali bez uspeha. Navaljni tvrdi da su „oficiri FSB-a“ putovali za njim u ruske regione, uključujući navodno i Novosibirsk i Tomsk, o čemu on ranije nije znao. Pri tome on nije naveo dokaze da su ti ljudi počinili bilo kakve konkretne radnje koje su dovele do trovanja.