Proslavljeni treneri mogli bi naredne godine da budu deo prestižnog društva u Springfildu.
Ivković je kandidovan prvi put, dok je Žeravica, koji je preminuo 2015. godine, i ranije bio deo nominovanih.
Ivkovića i Žeravicu je predložio Internacionalni komitet – uz Tala Brodija, Alfonsa Forda, Džekija Šazalona, Đuzepea Gergiju, Semena Halipskog, Vladimira Kondrašina, Tonija Kukoča, Eduarda Lamasa, Markosa Leitea, Simona Mizrahija, Alda Osolu, Amorija Pasosa, Dena Pitersona, Miguela Sainca i Toga Soareša.
Naismith Memorial Basketball Hall of Fame Announces Eligible Candidates for the Class of 2021. #21HoopClass
— Basketball HOF (@Hoophall) December 22, 2020
📰: https://t.co/vYbCbwb54d pic.twitter.com/wt8UKzWjiZ
Ivković je karijeru počeo u Radničkom, ali prvi seniorski tim koji je vodio bio je beogradski Partizan i sa njima je osvojio titulu Jugoslavije, Kup i Kup Koraća (sadašnji Evrokup).
Tokom karijere je bio i selektor Jugoslavije, kasnije i Srbije, osvojivši pet zlatnih medalja i tri srebrne uključujući i čuveni Eurobasket 1995. godine u Atini.
Duda je u karijeri osvojio sve što se može osvojiti – dve Evrolige, šampionske titule gde god je bio trener, a i njegov doprinos svetu košarke, mimo ličnih priznanja, je nemerljiv.
Žeravica je trenersku karijeru počeo u Radničkom iz Beograda, nakon čega je prešao na rad sa reprezentacijom Jugoslavije.
The creator of “Run & Gun Free Lance Play”, Ranko Zeravica, was born 90 years ago. The greatest visionary and innovator who created the Serbian [🇷🇸] Coaching School. One of the greatest Coaches in basketball history. pic.twitter.com/HRVwyM06G6
— Kosta JANKOV (@GBA_BOCAR) November 17, 2019
Usledilo je nekoliko godina u Partizanu, Barseloni i Puli, a potom i šestogodišnji angažman u Crvenoj zvezdi. Kasnije je radio u brojnim evropskim klubovima, a u jednom trenutku se ponovo vratio u crveno, odnosno crno-beli tabor.
Kao trener je osvojio ligu Jugoslavije 1996. i Kup Koraća 1978. godine što se tiče klubova, dok je sa reprezentacijom došao do zlata na Olimpijskim igrama 1980. u Moskvi i Svetskom prvenstvu 1970. u Ljubljani.
Aleksandar Nikolić i Bora Stanković, ljudi odgovorni za najveće uspehe i početke jugoslovenske košarke, ranije su primljeni u Kuću slavnih, dok su istu čast dobili i proslavljeni reprezentativci Vlade Divac i Dražen Dalipagić.
► Zabranili mu da se vrati kući i krivicu svalili na Miška Ražnatovića?!