Italija je bila prvo veliko evropsko žarište kovida 19, a izveštaj, koji je napravio Frančesko Zambon koordinator SZO za Italiju uz pomoć 10 evropskih kolega, finansirala je kuvajtska vlada sa ciljem da pruži preko potrebne informacije zemljama koje još nisu bile pogođene koronom.
SZO ga je uklonio dan nakon što je postavljen na njihovom sajtu 13. maja, što je Zambonija navelo da se 28. maja direktno obrati direktoru SZO Tedrosu Adhanomu Gebrejesusu i upozori da nestanak izveštaja loše utiče na kredibilitet SZO, prenosi AP.
Objašnjenje agencije koje je naknadno dostavila je da je izveštaj povučen zbog „činjeničnih netačnosti“ koje nije detaljno pojasnila i negirala je da je imala bilo kakav pritisak italijanske vlade da izveštaj ukloni.
Mišljenje je da SZO ne želi da javno kritikuje zemlje koje su glavni donatori, čak i kada bi politike koje sprovode negativno da utiču na javno zdravlje.
Tokom početnih faza izbijanja kovid 19, u januaru, na primer, zvaničnici SZO bili su privatno nezadovoljni nedostatkom informacija koje je delila Kina, ali su zvanično pohvalili zemlju zbog njene transparentnosti.
U spornom „Zambon izveštaju“ od 102 stranice navodi se da italijanski plan za pandemiju nije ažuriran od 2006. godine i da je, zbog nepripremljenosti, početni odgovor bolnica bio „improvizovan, haotičan i kreativan“.
Dokument je uklonjen na zahtev Ranijerija Gvere, pomoćnika generalnog direktora SZO za strateške inicijative, što je utvrđeno na osnovu prikazanih mejlova u emisiji „Izveštaj“ italijanske televizije RAI, prenosi Tanjug.
Gvera je bio generalni direktor za preventivno zdravlje u italijanskom ministarstvu zdravlja između 2014. i 2017. godine, i stoga je bio odgovoran upravo za ažuriranje plana pandemije.
On je tražio da se u izveštaju ispravi da je plan bio „ažuriran“ 2016. godine, iako je verzija 2016. bila identična onoj iz 2006.
Mejlovi koje su u maju Zambonu poslali Gvera i Hans Kluge, direktor SZO za Evropu, takođe sugerišu na pakt sklopljen sa italijanskim ministarstvom zdravlja da se izveštaj drži u tajnosti.
„Ako SZO kritikuje italijansko ministarstvo zdravlja, mislim da ne činimo veliku uslugu zemlji. Ne zaboravi da su nam upravo dali 10 miliona kao dobrovoljni prilog na osnovu poverenja i kao priznanje za ono što smo do sada uradili”, napisao je Gvera u mejlu poslatom 13. maja.
Kluge je u mejlu poslatom dva dana kasnije napisao da je italijanski ministar zdravlja „veoma razočaran”.
„Kuvajt je srećan, (misleći na državu koja je sponzorisala rad na izveštaju sa 80 miliona dolara), a moramo da obradujemo i ministarstvo zdravlja i zaključimo Veneciju (misleći na finansiranje kancelarije SZO od strane italijanske donacije)”, napisao je Kluge.
Interesovanje zbog nestalog izveštaja poraslo je poslednjih nedelja, podstičući kritike na račun rukovodstva SZO u globalnom odgovoru na pandemiju, a to je navelo agenciju da pristane na nezavisnu istragu njenog učinka, navodi AP.
Pročitajte još: