Dan ranije šef NATO Jens Stoltenberg rekao je da Rusija jača vojnu moć u Crnom moru i na Krimu, a da Alijasna na to uzvraća svojim većim prisustvom u tim oblastima.
„Alijansa širi opseg svog delovanja u akvatoriji Crnog mora, uvlačeći zemlje koje nisu deo regiona. Povećava se broj ulazaka brodova oružanih snaga članica NATO u crnomorske luke saveznika i partnera, broj letova izviđačkih aviona, bespilotnih letelica duž ruske granice. Modernizuje se infrastruktura Bugarske, Rumunije, na teritorijama tih zemalja se raspoređuje ofanzivno naoružanje, tokom vežbi se razrađuju scenariji koji podrazumevaju i predviđaju napade na teritoriju Rusije i to američkim strateškim bombarderima koji mogu da nose nuklearno oružje“, rekla je Zaharova na redovnom brifingu za novinare.
Ona je konstatovala i da NATO uvlači u svoje aktivnosti i Ukrajinu i Gruziju, spremajući ih tokom zajedničkih vežbi i manevara da se suprotstave Rusiji.
Sve to, ističe Zaharova, izaziva u Moskvi veliku zabrinutost.
Rusija je prinuđena da uzme u obzir da Alijansa jača vojne aktivnosti i da reaguje na odgovarajući način.
„Pojavljivanje novog igrača u crnomorskom regionu, koji dolazi sa očigledno lošim namerama, ugrožava regionalnu stabilnost i zabija klin u odnose između zemalja-suseda“, zaključila je ona.
Iz sedišta NATO juče je saopšteno da Rusija nastavlja „energičnu politiku i agresivna dejstva“, te da će najverovatnije do 2030. godine ostati glavna vojna pretnja.
Kako se navodi u strateškom izveštaju NATO-a, to ometa konstruktivni dijalog.
Pročitajte još:
- Stoltenberg: NATO će nastaviti da jača prisustvo u Crnom moru
- Nemački ministar: Jaka Evropa potrebna NATO-u zbog uloge Rusije u Ukrajini i Gruziji