„Zalagaću se za povlačenje grupe ruskih vojnika iz Pridnjestrovlja. To je zvanični stav Moldavije koji se nije menjao i ja ću ga nastaviti. Tu nema ničeg novog. Sve naše vlade su imale takvu tačku gledišta. Ta operativna grupa treba da se povuče, municija da se iznese. Vrlo je važno obnoviti teritorijalnu celovitost i nezavisnost Moldavije“, rekla je Maja Sandu u intervjuu televiziji „Moldova 1“.
Nova predsednica je ranije saopštila da „meki pristup“ na pregovorima o rešenju pridnjestrovskog konflikta nije bio efikasan. Ona smatra da status regiona, nakon reintegracije još uvek treba tražiti. Ona se usprotivila predlogu bivšeg predsednika Igora Dodona o federalizaciji Moldavije.
Situacija u Pridnjestrovlju
Pridnjestrovlje, u kojem 60 odsto žitelja čine Rusi i Ukrajinci, tražilo je izlazak iz sastava Moldavije još pre raspada Sovjetskog Saveza, strahujući da će se na talasu nacionalizma Moldavija ujediniti s Rumunijom.
Posle neuspešnog pokušaja moldavskih vlasti da nasilno reše problem 1992. godine, Pridnjestrovlje je faktički postalo teritorija koja nije pod kontrolom Kišinjeva.
Ove godine se navršava 28 godina od početka mirovne operacije u Pridnjestrovlju. Mir u zoni sukoba održavaju 402 ruska vojnika, 492 pridnjestrovska, 355 moldavskih i deset vojnih posmatrača iz Ukrajine.
Mirovnjaci obavljaju službu na 15 kontrolnih punktova, koji se nalaze na ključnim deonicama zone bezbednosti. Pored toga, oni čuvaju skladišta sa 20.000 tona municije u Kolbasnu koje je tu prebačeno nakon povlačenja sovjetskih snaga iz evropskih država.
Pročitajte još: