Prema rečima eksperta, Rusija bi prvo pomoću radara odredila mesto odakle se rakete lansiraju, a zatim bi protiv njih aktivirala sisteme PVO „Pancir“. Nakon toga bi na protivnički HIMARS napad izveo ruski raketni sistem „Iskander“ i u potpunosti bi pokrio njihov položaj.
Prema rečima Leonkova, rakete ne bi uspele ni da dolete do ruske teritorije.
„Ako se u tom području nalaze i naši avioni, onda će neprijatelj 'dobiti sledovanje' i od njih“, dodaje ekspert.
Leonkov naglašava da su američke vojne vežbe u blizini ruskog poluostrva od kojih su napravili „senzaciju“ – predstava za javnost.
„Dovezli su dva sistema avionom, istovarili, ispucali se i otišli. Vrlo važno! Ako mi budemo objavljivali kako se u Rusiji održavaju vojne vežbe kada se čitave armije prebacuju sa jednog kraja zemlje na drugi, tada neće imati o čemu da se razgovara“, zaključio je stručnjak.
Podsetimo, američki „Forbs“ je ranije pisao da je američka pešadija tokom jedne od vojnih vežbi prebacila u Rumuniju dva laka višecevna bacača raketa HIMARS, lansirala nekoliko raketa u pravcu Krima i zatim brzo vratila sisteme u bazu Nemačkoj. Sve se, naime, odigralo prošle nedelje za samo nekoliko sati.
HIMARS su visokomobilni raketni artiljerijski sistemi, instalirani na standardnom kamionskom okviru. Karakteristike sistema HIMARS omogućavaju da se otvara vatra na velikom rastojanju. HIMARS nosi šest raketa ili jednu ATACMS raketu američke vojske. Lanser je prenosiv na avinonu C-130.
Pročitajte još:
- Ruski poslanik: Svaka agresija protiv Krima dobiće odgovor
- Koliko su zapravo za Rusiju opasne američke rakete u Poljskoj