Jedan od njih je najverovatnije bio čovek višeg staleža, dok je drugi bio njegov rob, objavio je „Gardijan“.
Gospodar je bio star između 30 i 40 godina, a pronađen je sa tragovima vunenog ogrtača ispod vrata. Njegov rob imao je između 18 i 23 godine, nosio je tuniku i imao je nekoliko zgnječenih pršljenova, što ukazuje da je radio teške poslove.
Direktor arheološkog nalazišta Pompeje Masimo Osana izjavio je da su žrtve najverovatnije tražile mesto gde da se sklone kada ih je pogodio oblak pepela i gasova neposredno posle erupcije vulkana Vezuva, 79. godine nove ere.
Ostaci su pronađeni nedaleko od centra drevnih Pompeja, u podzemnoj komori u predelu velike vile koja se iskopava.
Zubi i kosti muškaraca su očuvani, a praznine koje su ostavile njihova meka tkiva popunjene su gipsom koji je ostavljen da se stvrdne, a zatim iskopan kako bi pokazao obrise njihovih tela.
Ministar kulture Dario Frančeski je ovo nazvao izuzetnim otkrićem koje potvrđuje da je Pompeja neverovatno mesto za istraživanje i proučavanje.
+++ SCOPERTA A #POMPEI +++ Rivive a @pompeii_sites la tecnica di realizzazione dei calchi ideata nell'Ottocento da G. Fiorelli: portati alla luce un ricco pompeiano e il suo schiavo, morti nel 79 d.C. nell'eruzione del Vesuvio. @dariofrance @MassimoOsanna https://t.co/LISlkKIZwG pic.twitter.com/Y82BMTc6Kg
— MiBACT (@_MiBACT) November 21, 2020
U drevnom rimskom gradu Pompeji, na oko 20 kilometara jugoistočno od Napulja, živelo je oko 13.000 ljudi kada ih je erupcija zatrpala pepelom i prašinom, „zamrzavajući“ ih u vremenu.
Pročitajte još: