„Neosnovane optužbe sadržane u ovoj izjavi ne odgovaraju činjenicama na terenu. Razlog zbog kojeg ove lažne vesti kruže je pokušaj skretanja pažnje sa ilegalne okupacije od strane Jermenije i stvaranje o njoj slike ‘države-žrtve koja se bori protiv međunarodnog terorizma’", rekao je Aksoj.
Prema njegovim rečima, video-snimci koje Jermenija distribuira kako bi dokazala učešće sirijskih militanata u vojnom sukobu u Karabahu su isfabrikovani. Istovremeno, izjava je data „bez uzimanja u obzir mišljenja Turske, a na osnovu lažnih vesti“ što podriva kredibilitet struktura UN, rekao je on.
„Mi smatramo da je umesto pristrasnih i obmanjujućih izjava potreban transparentan rad, uzimajući u obzir stavove svih zainteresovanih strana. Pozitivno je, iako nedovoljno, što izjava govori o upotrebi stranih boraca od strane Jermenije u sukobu. Poznato je da je Jermenija rasporedila teroriste Kurdistanske radničke partije, sirijskih kurdskih snaga samoodbrane u Karabahu“, smatra Aksoj.
U izjavi, koju je 11. novembra objavila Radna grupa, stručnjaci UN-a pozvali su strane u sukobu oko Nagorno-Karabaha da povuku sve strane plaćenike iz regiona. Prema Radnoj grupi UN, azerbejdžanska vlada se, uz pomoć Turske, oslanja na sirijske militante koji bi trebalo da nastave vojne operacije u zoni sukoba Nagorno-Karabaha, uključujući i liniju fronta.
Lideri Rusije, Azerbejdžana i Jermenije, Vladimir Putin, Ilham Alijev i Nikol Pašinjan, potpisali su 10. novembra zajedničku izjavu o potpunom prekidu borbenih dejstava u Nagorno-Karabahu.
Jedan deo regiona prelazi pod kontrolu Azerbejdžana, strane će razmeniti zarobljenike, a ruske mirovne snage biće raspoređene duž kontakt linije i duž Lačinskog koridora koji povezuje Karabah sa Jermenijom. Takođe je predviđeno otvaranje koridora između Azerbejdžana i Autonomne Republike Nahičevan.
Pročitajte još:
- Azerbejdžan: Učešće Turske u novoj raspodeli snaga na Južnom Kavkazu ne treba da izaziva strah
- Kremlj negirao izjavu Ankare o učešću u misiji u Karabahu