Uvođenje narukvica za negativne britanskoj vladi predložio je tim stručnjaka za biheviorizam koji radi za kabinet premijera Borisa Džonsona.
Prema njihovom mišljenju, narukvice bi ohrabrile ljude da se odazovu masovnom testiranju, slično kao u Slovačkoj. U toj zemlji se testiralo 3,6 miliona ljudi između 10 i 65 godina za dva dana, što je 97 odsto planiranog.
Slovaci su uveli stroge karantinske mere, a oni koji su negativni na tom testu, dobili su olakšice i za njih mnoge mere ne važe.
Slično predlažu i eksperti koji savetuju britansku vladu – da bi ljudima koji su negativni trebalo vratiti deo slobode u toku karantina i da bi oni to dokazivali papirnim narukvicama kako bi lakše bili prepoznati ako dođu na neke događaje.
Međutim, pojedini Britanci oštro su se usprotivili ovakvoj nameri, prenosi RT.
Mnogi su takvo mišljenje podelili i na društvenim mrežama, nazivajući predlog za uvođenje narukvica za negativne „medicinskom tiranijom“, te uvođenjem „nove žute Davidove zvezde“, aludirajući na obeležja koja su nacisti stavljali Jevrejima tokom Holokausta.
medical tyranny. a modern equivalent of the star of Juda. it is not up to us healthy people to provide evidence we are healthy. we are healthy until proven beyond all reasonable doubt to be sick.
— Rene Borg, MSc (@ReneRunCoach) November 10, 2020
Neki su, pak, naveli da se ne radi o diktaturi koju vlada želi da uvede, jer je ona svakako „nesposobna da sprovede masovno testiranje i označavanje ljudi“.
So many comments about this being a dumb idea (true) but few about this being used as a means to control its population - not enough ppl seem to have a problem with that!! 😳
— virtual mystery (@virtual_mystery) November 11, 2020
Will the wristbands automatically change colour or fall off when you catch it the following day?
— iliad (@iliad1orig) November 11, 2020
Government advisors?
Is it a consultancy called Atishoo, Atishoo, Weallfalldown. pic.twitter.com/eULElxJq66
Bihevioralni tim dao je i druge ideje kako privoleti Britance na masovno testiranje, među kojima su i da na to pozove kraljevska porodica i religijski lideri, te da se formira duh nacionalnog otpora pod parolom „sačuvajmo Božić“. Prema njihovom mišljenju, trebalo bi ponuditi i razne koristi učesnicima i volonterima koji bi bili uključeni u organizaciju masovnog testiranja, budući da je za slovački primer bilo potrebno 1.000 lokacija za testiranje i 8.000 „zaposlenih“ na milion stanovnika.
Pročitajte još: