Ovo su zaključci sagovornika Sputnjika Zorana Milivojevića, diplomate u penziji i Branka Pavlovića, pravnika i spoljnopolitičkog komentatora, na osnovu čestitke koju je Stoltenberg uputio Bajdenu.
NATO nema svrhu bez Rusije
Pavlović napominje da nije iznenađen ovakvom izjavom prvog čoveka NATO-a, jer taj savez, kako kaže, mora uvek da podgreva priču o nekakvoj ruskoj pretnji, inače bi postojanje NATO-a, posebno u Evropi, bilo potpuno besmisleno.
„Ovo je očekivana retorika. NATO se oglasio i iz razloga jer želi da stvori atmosferu svršenog čina, kako bi sudski postupci koji tek treba da utvrde rezultate predsedničkih izbora u Americi, bili obesmišljeni“, smatra Pavlović.
Drugim rečima, oglašavanje NATO-a ima za svrhu i izazivanje neke vrste pritiska na sudije „da neće valjda da izazovu građanski rat“, jer svi već u Americi znaju da je Bajden pobedio.
„U tom kontekstu, NATO u svojoj agendi i nema šta drugo da kaže nego da je Rusija opasnost, jer tako sebi puni budžet — rečima da će biti na braniku odbrane protiv ’ruske agresije‘“, objašnjava Pavlović.
Instrument u rukama Bajdena
Iz ovoga je jasno, dodaje on, da svi u svetu treba da budu svesni da posle ovoga ulazimo u opasan period, jer je nemoguće objasniti da Rusi nisu nikome pretnja, a ova igra je i još opasnija, jer se Rusija svrstava rame uz rame sa teroristima.
Zoran Milivojević ističe da je čestitka Stoltenberga Bajdenu u najmanju ruku neobična i da na neki način govori šta je po njegovom viđenju, ali i viđenju pojedinih članica NATO-a prioritet ovog saveza.
„Rekao bih da je to pokušaj da se unapred utiče na politiku i na angažovanje NATO-a, imajući u vidu i samu želju Alijanse da se reafirmiše, jer je Tramp na neki način bio rezervisan u pogledu funkcije NATO-a. Ovo je očigledan napor da se stvari vrate na prethodno stanje i da se jasno definiše ko je glavni protivnik u narednom periodu. Znači, NATO kao instrument ponovnog ovladavanja svetom na globalnom nivou Amerike, ali i zapadne transatlantske zajednice“, kaže Milivojević.
S obzirom da je NATO, na neki način, zadužen pre svega za Evropu i Mediteran, onda ne treba da čudi, ističe Milivojević, stav vodećih struktura u NATO-u da je Rusija glavni prioritet i da im je namera da u daljem periodu NATO aktivno deluje protiv Moskve.
Sledi zaoštravanje odnosa
„Organizacioni i funkcionalni kapacitet NATO-a, kako stvari stoje, biće podignut na neki viši nivo. To je u svakom slučaju znak da će se ući u period zaoštravanja, a ne spuštanja tenzija i da će NATO u narednom periodu biti više orijentisan na ofanzivni, a ne na defanzivni karakter. To je ono što proizilazi iz ove poruke“, smatra Milivojević.
Naš sagovornik ističe i da je u programu Bajden govorio da NATO ima poseban značaj i prema tome se može očekivati da će njegova admnistracija biti na pozicijama da se NATO ponovo afirmiše.
„Odnosno da se stavi u punu funkciju u nadmetanju, posebno na našim prostorima sa Rusijom. Ne mogu da kažem sada da je sve ovo, simbolički rečeno, ’objava rata Rusiji‘, ali mogu da kažem da je upozorenje da će se u narednom periodu NATO pre svega baviti u punom kapacitetu Rusijom i da će im to biti prioritet,“ zaključuje Milivojević.
Naš sagovornik podseća da je jedna od glavnih parola Bajdenove kampanje bila da Amerika mora da se vrati na vodeći položaj u svetu, jer je pod vođstvom Trampa taj položaj navodno izgubila, što začni da će NATO dobiti veoma važnu funkciju.