Institut je uvršten u sankcioni spisak (SDN listu). To znači da se aktive instituta u Americi zamrzavaju, a da je američkim državljanima zabranjeno da posluju sa njim. Takve mere usvojene su u skladu sa sa zakonom „O borbi protiv američkih protivnika putem sankcija“ (CAATSA).
Ministarstvo finansija je pojasnilo da je donelo odluku o uvođenju sankcija zbog navodnog korišćenja štetnog kompjuterskog programa Triton u avgustu 2017. godine tokom hakerskog napada na naftno hemijsko postrojenje na Bliskom istoku. SAD su došle do zaključka da je napad izveden uz pomoć Centralnog naučno-istraživačkog institut za hemiju i mehaniku, koji je „pružio specijalno pripremljena sredstva, koja su omogućila taj napad“.
„Ruske vlasti nastavljaju svoje opasno delovanje u sajber-prostranstvu, koje je usmereno protiv Sjedinjenih Američkih Država i njihovih saveznika. Naša administracija će nastaviti aktivno da štiti životno važnu infrastrukturu SAD od svih, koji pokušaju da joj naškode“, izjavio je američki ministar finansija Stiven Mnučin.
Today, @USTreasury sanctioned a Russian government research institution connected to the destructive Triton malware. https://t.co/tgnYg4p52i
— Steven Mnuchin (@stevenmnuchin1) October 23, 2020
Ranije je američko Ministarstvo pravde i FBI optužili šest državljana Rusije za hakerske napade. Oni su osumnjičeni za umešanost u širenje virusa NotPetja 2017. godine. Kako tvrde predstavnici Ministarstva i FBI, optuženi su oficiri GRU i organizovali su, između ostalog, sajber napade na Olimpijadu u Južnoj Koreji 2018. godine.
Ruske vlasti su više puta odbacivale optužbe Zapada o sajber-napadima.
Pročitajte još: