Svakog dana, u podne, ovde zvone zvona, a parohijani se mole za mir, zdravlje ranjenih i pokoj duše poginulih.
„U Arcahu (nepriznatoj Nagorno-Karabaškoj Republici) postoje i mnogo opasnija mesta. Postoji linija fronta koja je veoma opasna. A ovo je naše ratište i naš front, i mi takođe moramo da se na njemu borimo molitvom protiv zla“, kaže jerej Andreas Tavadjan.
Prema podacima jermenskog Minsistarstva spoljnih poslova, 8. oktobra Azerbejdžan je izveo dva raketna napada na crkvu, a tokom jednog od njih ranjeni su i novinari koji su se našli unutra.
Predsednik Arcaha Araik Arutjunjan na svojoj stranici na društvenim mrežama nazvao je događaj aktom vandalizma koji „ ide protiv ljudskih i Božijih zakona“.
Sa druge strane, Azerbejdžan je negirao sve optužbe za umešanost u uništavanje crkve,
„Informacije o granatiranju crkve u gradu Šuši nemaju nikakve veze sa operacijama Azerbejdžanske armije“, kaže se u saopštenju na zvaničnoj stranici Ministarstva odbrane Azerbejdžana na Fejsbuku.
Jermenski Sabor Svetog Hrista Spasitelja sagrađen je u 19. veku, a arhitektonski kompleks se sastoji od crkve i zvonika. Za vreme rata tokom 90ih godina u hramu su skladištene azerbejdžanske rakete za raketne sisteme „Grad“.