Ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta Jermenije Araik Arutnjunjan saopštio je da je uputio pismo Uneksu u kojem poziva da se osudi azerbejdžansko granatiranje crkve u karabaškom Šušiju.
„Kao odgovor na raketni napad na crkvu Kazančecoc u Šušiju, poslao sam pismo generalnom sekretaru Uneska, kao i drugim organizacijama uključenim u zaštitu kulturnog nasleđa“, napisao je Arutnjunjan na Fejsbuku.
U četvrtak je ponovo granatirana crkva Svetog Hrista Spasitelja Kazančecoc, smeštena u centru grada Šuši u kome su ranjena trojica Rusa – Jurij Kotenok, Levon Arzanov i član prateće grupe Grant Baladjan, koji su na mesto događaja stigli da bi napravili reportažu o posledicama bombardovanja istog hrama u prvoj polovini dana.
U glavnom gradu nepriznate Republike Nagorno-Karabah uspostavljena je tišina tokom razgovora ministara spoljnih poslova Jermenije, Rusije i Azerbejdžana u Moskvi.
Pre nekoliko sati, kada su pregovori tek započeli, u Stepanakertu se oglasila sirena za vazdušni napad, ali je trajala samo nekoliko minuta – moguće je da su radari otkrili neki dron. Od tada sirena se više nije oglašavala i nisu se čule eksplozije.
Pri tome je u petak popodne azerbejdžanska vojska izvela napad na planine u blizini Stepanakerta i na njegovu periferiju.
Ujedinjene nacije se nadaju da će sastanak ministara spoljnih poslova Rusije, Jermenije i Azerbejdžana u Moskvi dovesti do prestanka borbenih dejstava u Nagorno-Karabahu, izjavio je portparol generalnog sekretara ove organizacije Stefan Dižarik.
„Pozdravljamo napore i sastanak koji se održava i nadamo se da će on dovesti, pre svega, do prekida borbenih dejstava“, rekao je Dižarik.
Svetska zdravstvena organizacija poziva strane u sukobu u Nagorno-Karabahu da ne napadaju medicinske radnike, jer to predstavlja kršenje međunarodnog prava, izjavio je direktor programa SZO za zdravstvene krize Majkl Rajan.
„Zdravstveni radnici nikada ne bi trebalo da budu napadnuti. SZO bi želela ponovo da naglasi da sve strane uključene u sukob moraju da poštuju živote lekara i olakšaju im obavljanje posla“, rekao je Rajan.
On je podsetio da napadi na zdravstvene radnike narušavaju pravila ratovanja.
Sa svoje strane, generalni direktor SZO Tedros Adanom Gebreisus apelovao je na sukobljene strane da zaustave borbena dejstva i pronađu mirno rešenje problema.
Trojica ruskih novinara koji su ranjeni u napadu na crkvu Svetog Hrista Spasitelja u gradu Šuši u Nagorno-Karabahu, prebačeni su u Jerevan. Novinar Jurij Kotenok i dalje je u teškom stanju, saopštio je Jermenski zajednički informativni centar.
The 3 Russian journalists injured during #Azerbaijan|i attack on Shushi St. Ghazanchentsots Cathedral, have been transported to Yerevan. Yuri Kotenok remains in critical condition but his 2 colleagues have already been evacuated to Moscow after receiving critical care#NKpeace
— Armenian Unified Infocenter (@ArmenianUnified) October 9, 2020
Snimateljska ekipa Armije odbrane Karabaha otišla je u Gadrut kako bi dokazala da izjave predsednika Azerbejdžana Ilhama Alijeva o zauzimanju grada predstavljaju dezinformacije.
Na snimcima se vidi kako automobil sa jermenskim vojnicima prolazi ulicama Gadruta gde nema nikakvih znakova prisustva vojnika azerbejdžanske vojske.
To što su ulice Gadruta puste objašnjava se činjenicom da grad periodično granatiraju azerbejdžanske snage. Ranije je gradonačelnik Gadruta Vahan Savadjan izjavio da je deo stanovnika (žene, deca i starci) izveden iz grada iz bezbednosnih razloga, a ostali se kriju u skloništima.
Ministarstvo odbrane Azerbejdžana objavilo je nove snimke navodnog uništavanja jermenske tehnike u borbama u Nagorno-Karabahu.
Jedinice azerbejdžanske vojske nastavljaju da uništavaju tehniku jermenskih Oružanih snaga tokom kontraofanzive, saopštilo je Ministarstvo.
„Uništena su neprijateljska sredstva za elektronsko ratovanje“, ističe se u saopštenju uz video.
Predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev je izjavio da su oružane snage njegove zemlje uspostavile kontrolu nad nekoliko naselja u Nagorno-Karabahu.
„Naša vojska je zauzela sela Gadrut, Čajli, Juhari Guzlak, Gozlak, Gorazizli, Gišlag, Garačajli, Afandilar, Sulejmanli, Sur“, rekao je Alijev.
U Stepanakertu su se čule snažne eksplozije, u gradu se oglasila sirena za vazdušni napad, javlja dopisnik Sputnjika.
Kako navodi, u predgrađu glavnog grada nepriznate republike čulo se šest eksplozija.
Za sada je nepoznato šta je bila meta napada. Jedan deo grada je ostao bez struje, dok su ljudi otišli u skloništa.
Rusija je spremna da pomogne u rešenju konflikta u Nagornom Karabahu, važno je osigurati hitan prekid vatre, izjavio je ruski premijer Mihail Mišustin, izrazivši saučešće porodicama ubijenih tokom konflikta.
„Pre svega, želeo bih da izrazim najiskrenije saučešće porodicama i prijateljima poginulih i povređenih ovih dana. Žalimo za svima onima koji su izgubili svoje bliske u ovom konfliktu“, izjavio je Mišustin na sednici Evroazijskog međuvladinog saveta.
„Naravno, važno je osigurati hitni prekid vatre, početi sa diplomatskim rešavanjem konflikta. Rusija je spremna da pomogne u tome zajedno sa drugim kopredsedavajućima Minske grupe OEBS-a“, naglasio je ruski premijer.
Do samog jutra vođene su žestoke borbe duž linije fronta - azerbejdžanska vojska je napadala važne pravce i ograničila slobodu kretanja protivnika.
„Pripadnici Oružanih snaga Jermenije se, uz velike gubitke u napadu azerbejdžanske vojske na Hankendi (Stepanakert), evakuišu. Veliki broj vojnika je bio ubijen i ranjen u artiljerijskom napadu na jednu od jedinica u Hankendi“, tvrde u Bakuu.
Ruski premijer Mihail Mišustin doputovao je u Jerevan na sednicu Evroazijskog međuvladinog saveta, gde ga je dočekao jermenski kolega Nikola Pašinjan.
Do sada, od početka konflikta 27. septembra, poginulo je 376 pripadnika vojske Karabaha.
Jermenska vojska gađala tri regiona Karabaha.
„Situacija je noćas na liniji razdvajanja bila stabilno napeta. Operativno-taktička situacija nije se promenila. Na određenim delovima fronta dolazilo je do razmene vatre, vođene su artiljerijske borbe“, saopštila je portparolka Ministarstva odbrane Jermenije Šušan Stepanjan na fejsbuku.
Šta je tačno pogođeno, još uvek se ne zna.
Međunarodna organizacija Komitet zaštite novinara, sa sedištem u Njujorku, zatražila je od Jermenije i Azerbejdžana da osigura bezbednost novinara nakon što su dva ruska reportera ranjena u Karabahu.