Prištinski mediji su prethodno objavili da je grupa navijača iz Prizrena nadomak crkve Bogorodice Ljeviške uzvikivala „Kosovo je srce Albanije“, tvrdeći da su tako reagovali jer je prethodnog dana grupa Srba ispred crkve uzvikivala „Kosovo je Srbija“.
„Venčao se crnogorski par, razvili su staru crnogorsku zastavu da bi se fotografisali posle venčanja, uz dozvolu dežurnog policajca“, naveli su u crkvenoj opštini Prizren.
Fotografija na kojoj se ispred Bogorodice Ljeviške vidi grupa mladih, kao i razvijena crnogorska zastava, postala je viralna i završila je u kosovskim medijima.
Yesterday a group of serbian “pilgrims” sang nationalist songs in Prizren (Kosovo) such as “Kosovo is serbian” etc, disturbing the local albanian population, no indictment has been made! #rtvbesa pic.twitter.com/2wkbWYyAOU
— Maximus Dominus Kosovo (@RameMariqi) October 4, 2020
Prištinski mediji su to nazvali provokacijom, a reagovao je i Savet za zaštitu ljudskih prava i sloboda, navodeći da „proslave i nacionalističke pesme uznemiravaju građane Prizrena“.
Kossev dodaje da se venčanje crnogorskog para održalo juče oko 16 časova u crkvi Bogorodice Ljeviške i da je mladoženja bio obučen u crnogorsku nošnju. Nakon fotografisanja u crkvi, izašli su ispred, gde ih je lokalni sveštenik, znajući za običaj razvijanja zastave, upozorio da zastavu ipak ostave u rancu.
Svatovi su na trenutak, ipak, razvili zastavu izašavši iz Ljeviške, i to nakon što su pitali policajca ispred crkve da li to mogu da učine kako bi se fotografisali.
„Kosovski policajac se složio, kazavši im da razume da je trenutak za njih poseban, i čak zaustavivši na trenutak saobraćaj. Bio je zaista korektan“, navodi izvor portala Kossev.
U crkvenoj opštini sumnjaju da je upravo to bio trenutak koji je fotografisala osoba za koju se navodi da vodi privatnu zanatsku radnju u neposrednoj blizini crkve, kao i da je tu fotografiju, koja je završila u kosovskim medijima, prosledila uz „netačne optužbe da su svatovi uzvikivali „Kosovo je srce Srbije“.
Bogorodica Ljeviška, koja je teško oštećena u martovskom pogromu, polako se obnavlja polako i sada je pod zaštitom Uneska.