„Članovima svakog kluba je napomenuto da ne bi trebalo da postoji nikakvo pokriće za osiguranje za brodove uključene u aktivnost koja je protivzakonita ili će izložiti klub riziku kršenja sankcija. U svetlu direktne pretnje sankcijama osiguravačima koje čine američki Zakon o borbi protiv američkih protivnika putem sankcija i Zakon o zaštiti evropske energetske bezbednosti, klub neće davati osiguranje za aktivnosti povezane sa projektima 'Severni tok 2' ili 'Turski tok'“, navedeno je u dokumentu.
U pismu se „snažno“ preporučuje članovima kluba da „procene i minimizuju rizike zaključivanja ugovora sa kompanijama „Nord strim 2“ i „Turk strim“, kako bi izbegli rizik od sankcija.
Problemi sa završetkom „Severnog toka 2“
Posle incidenta s ruskim blogerom i opozicionarom Aleksejem Navaljnim sve su jači glasovi u Nemačkoj, pa i u Evropi, koji traže obustavljanje projekta. Mnogi, pak, ukazuju i na posledice koje bi konkretno Nemačka i kompanije učesnice pretrpele zbog toga. Nemačka kancelarka Angela Merkel smatra da pitanje Navaljnog i projekat gasovoda treba posmatrati odvojeno.
Projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Nemačke. U izgradnji gasovoda učestvuju brojne evropske kompanije.
Američki državni sekretar Majk Pompeo izjavio je u ponedeljak da Vašington stvara koaliciju kako bi omela završetak izgradnje gasovoda „Severni tok 2“. On je rekao da Amerika smatra da projekat predstavlja rizik za Evropu jer postaje zavisna od ruskog gasa, a pretnja je i Ukrajini i sve to „duboko uznemirava mnoge Nemce“.
Ranije je američki Stejt department uključio „Severni tok 2“ i „Turski tok“ u projekte kojima mogu biti uvedene sankcije. Prema rečima Pompea, projektima će biti uvedene ograničavajuće mere koje su predviđene Zakonom o borbi protiv američkih protivnika putem sankcija.
Pročitajte još: