„Incidenti nisu nikoga iznenadili, slavlje još manje. Razloga za slavlje pobednika uvek ima, ali to slavlje uvek podrazumeva civilizovan odnos prema drugim građanima i prema očuvanju stabilnosti Crne Gore. Mi smo sinoć videli jedan izliv netolerancije, agresije i primitivizma. Pokušaja obračuna sa ljudima koji drugačije misle“, rekao je Đukanović.
On je dodao da su ne samo u Crnoj Gori, već i regionu konfrontirana dva pogleda na budućnost.
„Jedan je onaj kojeg personifikuje dosadašnji sastav vlasti u Crnoj Gori, koji naše zemlje vidi u Evropskoj uniji i u evropskom i evroatlantskom sistemu vrednosti. Nasuprot tome imamo vrlo živahan onaj nacionalizam iz devedesetih godina koji je u novim okolnostima, nekim novim podsticajima probuđen i koji očekuje da okrene točak istorije unatrag, ali mislim da to ne može“, kazao je Đukanović.
Kada je u pitanju formiranje nove Vlade, Đukanović je ocenio da veruje da će se uskoro videti rasplet.
„Da ćemo od onih koji će raspolagati sa 41 mandatom u parlamentu dobiti njihovu ponudu za formiranje Vlade. Ja sada ne želim da nagađam“, naveo je on.
Upitan da li su partije koje će imati 41 mandat u parlamentu tri opozicione stranke, on je odgovorio:
„Videćemo. Za sada imamo takvu najavu. Dosta su udaljeni njihovi programi“.
A na pitanje da li će on „pokušati da utiče“, Đukanović je kazao:
„Ne. Zašto bi. Ako postoji nešto što ih zbližava to je želja da smene DPS. Gde ću biti ja — ja sam tu gde sam, vrlo čvrsto uveren u ispravnost svojih političkih stanovišta“, dodao je Đukanović.
„Vučić pružao jaku podršku velikosrpskom nacionalizmu“
Đukanović je rekao i da ne može precizno da kaže zašto je izborni rezultat takav kakav je nakon parlamentarnih izbora, ali je istovremeno optužio predsednika Aleksandra Vučića za, kako je kazao, jaku medijsko-političku agresiju Beograda, jer je srpski predsednik pružao „jaku podršku velikosrpskom nacionalizmu“ u Crnoj Gori.
„Verujem da primećujete da od decembra, od usvajanja Zakona o slobodi veroispovesti, imamo jaku agresiju medijsko-političku iz Beograda prema Crnoj Gori”, rekao je Đukanović.
Upitan od koga, Đukanović precizira: „Od svih, od manje više svih medija i svih političkih aktera“ i, naravno, kako je rekao, predsednika Vučića, preneo je Tanjug.
„Nije valjda da to treba otkrivati, on je davao podršku velikosrpskom nacionalizmu u Crnoj Gori”, kazao je Đukanović i dodao da je na to upozoravao političke predstavnike.
Aktuelna politika Srbije I Vučić imaju, kaže, dve „problematične intencije“:
„Žele da se mešaju u unutrašnju politiku drugih država i druga je da pokušavaju da relativizuju politiku velikosrpskog nacionalizma u regionu“.
Dodao je da je on upozoravao da je to „neodgovorno poigravanje sa duhom iz boce“, čemu je i lično svedočio 90-ih kada je, kaže, „taj isti duh pušten iz boce i kada je proizveo jednu jednu nepodnošljivu mržnju“.
Ponavljati takvu grešku, kaže Đukanović, nakon nepunih 30 godina kasnije i „targetirati Crnu Goru“ kao što su tada „targetirani Hrvatska i Kosovo“, kao i pretvarati Crnu Goru i Crnogorce u neprijatelje je izraz neodgovornosti.
To, tvrdi, svedoči da se vodi jedna retrogradna politika Beograda prećutno podržana iz određenih, kako navodi, centara, koju je Beograd shvatio kao priliku da reaktuelizuje i reši srpsko pitanje u regionu.
To, prema Đukanoviću, znači pokušaj izmene karaktera Crne Gore.
Na opasku da se priča da je njemu Vučić pomagao, Đukanović kaže: „To tvrde oni koji su dobili instrukciju za to, jer je bilo potrebno zakamuflirati stvarnu misiju oficijelne politike Beograda, a to znači da za promenu vlasti stvori atmosferu gde bi Crna Gora postala deo planiranog srpskog sveta u trouglu Beograd, Republike Srpske i Podgorice”.
Upitan da li će se to desiti, Đukanović kaže da neće, jer se, kako je naveo, izborni rezultati menjaju. On je rekao i da se vara svako ko misli da će ovaj izborni ishod da znači neko radikalno usvajanje svih onih rešenja u koje veruje „dosadašnja opozicija, a očekivana buduća vlast“.
Pročitajte još: