„Političko iskustvo i lični autoritet Leonida Kučme bili su faktori koji su obuzdavali aktivnosti kijevske ‘partije rata’ i u brojnim slučajevima pomogli su da se spreči eskalacija u tom regionu. Kada se, posle smene vlasti u Ukrajini, Kučma vratio u Kontakt grupu to je naišlo na pozitivan odjek među predstavnicima Donjecka i Luganska“, rekao je Grizlov.
Kako je podsetio, na Minskim sporazumima u ime Ukrajine stoji upravo Kučmin potpis.
„Naravno da stavovi Leonida Kučme i predstavnika Donbasa u Kontakt grupi nisu bili istovetni. Ali, Kučma je, za razliku od nekih drugih ukrajinskih političara, odlično razumeo opasnost od kijevskih vojnih avantura i nije bio pristalica prekida pregovora“, objašnjava Grizlov.
Kako je dodao, upravo je Kučma učinio mnogo da se obaveze koje je Kijev preuzeo na sebe u okviru Minskih sporazuma i ispunjavaju.
Iako se kraj tog procesa ne nazire, mere u cilju postizanja prekida vatre u Donbasu su poslednje u nizu mera koje je usaglasila Kontakt grupa uz učešće Kučme i to je veoma važan korak u pravom smeru, ocenio je ruski političar.
„Ako kijevska strana bude poštovala režim prekida vatre to će biti važan dodatni uslov za nove korake u cilju rešavanja krize u Ukrajini“, zaključio je Grizlov.
Pročitajte još:
- Lugansk i Donjeck: Trajni prekid vatre od 27. jula
- Kremlj: Razgovor Putina i Zelenskog konstruktivan
- Rusija: Ne postoji alternativa za Minske sporazume