Istorija projekta „Borej“ je nastala početkom osamdesetih godina prošlog veka. Podmornice ovog tipa su planirane da zamene stare nuklearne podmornice treće generacije 667BDR „Lignja“, 667BDRM „Delfin“ i 941 „Ajkula“.
Prvi nosač raketa K-535, „Jurij Dolgorukov“, postao je deo vojne mornarice 2013. godine. Njegova izgradnja je još 1996. godine započeta, ali se odužila zbog nedostatka finansija i tehničkih problema prilikom izrade međukontinentalnih balističkih raketa R-30 „Bulava“, koje su planirane za lansiranje upravo sa takvih podmornica.
Posle „Jurija Dolgorukova“, isto krajem 2013. godine, flota je dobila i podmornicu K-550 „Aleksandar Nevski“, a 2014. godine – K551 „Vladimir Monomah“.
Užasne i nečujne
Paralelno su se, u jednoj od najvećih svetskih kompanija za projektovanje podmornica „Rubin“, bavili novom modernizovanom verzijom „Borej-A“ ili 955A. Glavno plovilo je bila podmornica K-549 „Knez Vladimir“, koja je vojnoj mornarici predata juna ove godine. U okviru projekta planira se i izgradnja podmornica: „Generalisimus Suvorov“, „Imperator Aleksandar III“ i „Knez Požarski“.
Podmornice imaju 16 raketa „Bulava“, koje mogu da ponesu od šest do deset nuklearnih jedinica individualnog navođenja. Radijus delovanja R-30 može biti od 8.000 do 10.000 kilometara. Još jedna važna osobina ovih atomskih podmornica je što su skoro nečujne. Njihova nečujnost se postiže materijalima koji apsorbuju zvuk.
„One su nečujne: skoro da je nemoguće pronaći ih u okeanu. Pritom one mogu naneti udarac ne samo ispod vode u okeanu, već i sa svojih baznih pozicija“, rekao je u intervjuu za RT vojni ekspert Viktor Litovkin.
Po mišljenju analitičara, podmornice klase 955A su najsavršenije atomske podmornice sa nosačima raketa u svetu. Po svojim karakteristikama one prevazilaze analogične američke podmornice tipa „Ohajo“, koje su jedne od osnovnih nuklearnih sila Amerike. Podmornica „Knez Vladimir“ ima veću radnu dubinu zaranjanja - 400 metara u odnosu na 365 metara kod „Ohajo“. Ima i veću podvodnu brzinu – 30 čvorova u odnosu na 25 čvorova, dok je broj članova posade manji – 107 ljudi, dok „Ohajo“ ima 155 članova posade.
Načelnik Generalštaba oružanih sila Rusije je još 2017. godine saopštio da su planovi da se u budućnosti naprave podmornice tipa „Borej-B“. Za sada nema detalja o tom projektu. Ujedno se razrađuju i projekti o nuklearnim podmornicama pete generacije, o kojima je 2018. godine govorio admiral Vladimir Koroljov.
Nedostupne za obaveštajne službe
Eksperti podvlače da će osnovni zadatak podmornice klase “Borej“ i „Borej-A“ biti nuklearno odvraćanje.
„Strateški zadatak je isti, kao kod svih nuklearnih trijada Rusije, - to je odvraćanje protivnika. On mora da zna, da će u slučaju napada dobiti kao odgovor raketno-nuklearni napad. Zato na podmornicama ima 16 raketa „Bulava“, kaže Litovkin.
Po rečima Murahovskog, prednost takvih podmornica je njihova mobilnost i nevidljivost.
Podmornice su, u odnosu na nadzemne sisteme međukontinentalnih balističkih raketa, skrivene od neprijatelja. Pošto se nalaze u područjima operativnog izmeštanja, one su faktički nedostupne za neprijateljsku obaveštajnu službu. To je najveća prednost. Na ovaj način je Rusija obezbedila pouzdanu zaštitu o mogućih napada“, zaključio je ekspert.