Ruski istoričar Aleksandar Bajramov smatra da je Nikolaj II uglavnom držao novac u Rusiji, ali da je imao i tajni račun u inostranstvu.
„Pitanje finansija carske porodice je istraživala i privremena vlada koja je imala svoje interese, a kasnije i istoričari. Ukupna slika je ovakva: glavna imovina Nikolaja II je bila u Rusiji, uključujući hartije od vrednosti koje su uložene u domaća preduzeća. Međutim, nešto je bilo i u inostranstvu. U Britaniji, u Engleskoj banci, on je nasledio od oca tajni račun na kojem je 1882. godine bilo 1,6 miliona funti. Nikolaj je 1894. godine počeo da vraća novac u Rusiju, što se obično objašnjava patriotizmom. Do 1900. godine car uopšte nije imao novca u Engleskoj“, objasnio je Bajramov portalu „AiF“.
Patriotizam je bio u redu u mirno doba. Međutim, 1905. godine, nakon rusko-japanskog rata došlo je do velike revolucije u Rusiji i car je počeo da misli na budućnost svoje porodice.
„Uplašen revolucijom, otvara račun na ime svoje dece u nekoliko nemačkih banaka. Osećajući da se približava rat, 1913. godine inicira evakuaciju sredstava. Međutim, ne uspeva. Do marta 1917. godine u Nemačkoj je ležalo 15 miliona rubalja. Nemački sud je 1934. godine odredio naslednike Nikolaja II kojima je isplaćen taj novac. Međutim, hiperinflacija 1920. godine „pojela“ je porodičnu ušteđevinu – od miliona je ostalo 25.000 funti. Jedna od sestara poslednjeg cara se čak odrekla „ponižavajućeg“ dela“, zaključio je istoričar.
Pročitajte još: