Karijerni diplomata Zoran Milivojević kaže za Sputnjik da je jasno da Priština želi da nastupa sa nacionalističkih pozicija i da se predstavi kao ravnopravan subjekt sa Srbijom u želji da potvrdi svoju državnost.
Priština promašila temu u Briselu
„Potvrđuje se i da EU čini napor da se dijalog vodi na onim pozicijama na kojima je jedino i moguć. Dakle, samo o pitanjima koja se ne tiču statusa i koja su od interesa za obe strane. Videćemo kako će se sve dalje razvijati,“ kaže nam Milivojević.
Teme koje su otvorene, ističe on, a to su pre svega pitanje raseljenih, nestalih i ekonomija, od interesa su za sve strane i predstavljaju nekakav osnov za nastavak dijaloga.
„Daleko smo od onoga što bi moglo da se kvalifikuje kao normalizacija odnosa, pre svega zbog ponašanja prištinske strane i zbog podrške koju Priština ima u nekim krugovima unutar EU,“ ističe naš sagovornik.
A kao nekoga ko je na prištinskoj strani, Milivojević apostrofira Nemačku jer je bilo mnogo izjava iz ove države koje nisu išle nama u korist.
Prvi test ZSO
„Prvi test ovih pregovora biće stav Prištine oko ZSO i sprovođenja Briselskog sporazuma. Važno je i da li će na ekonomskom planu prevladati razum ili insistiranje na elementima državnosti kada je reč o prištinskoj strani,“ napominje Milivojević.
Predsednik Vučić, po završetku razgovora, rekao je da se Priština ponašala kao da je Srbija „fontana želja“ i najavio da će se tehnički razgovori nastaviti tokom naredne dve nedelje, a da će do ponovnog susreta na višem nivou doći početkom septembra. Inače, prištinska strana je želela da nametne i razgovor o naknadi ratne štete Kosovu, ali je to Vučić prekinuo.
Hoti: U završnoj smo fazi pregovora
Premijer privremenih kosovskih institucija Avdulah Hoti koji je prvi put u ulozi glavnog pregovarača u dijalogu Beograda i Prištine izjavio je za albanske medije da je u dijalogu postignut napredak i da se detalji otvorenih pitanja očekuju naredne sedmice.
„Napredovali smo u temi ekonomskog razvoja. Ovo su razgovori na političkom nivou, jer smo u završnoj fazi zaključenja konačnog sporazuma, a za to je potrebna volja obe strane i posvećenost. Može biti razgovora i tehničke prirode, u svakom slučaju, mi smo potpuno posvećeni i verujemo našim međunarodnim partnerima u pružanju podrške. Jasni ciljevi su međusobno priznavanje i normalizacija odnosa sa Srbijom,“ izjavio je Hoti.
On je dodao i da sada slobodno može da kaže da postoji bliska komunikacija između SAD-a i EU.