Kako je saopšteno, Lavrov je održao telefonske razgovore sa kolegama iz Jerevana i Bakua.
„Razgovarano je o zaoštravanju situacije na jermensko-azerbejdžanskoj granici. Sergej Lavrov je pozvao strane na momentalni prekid vatre, da pokažu suzdržanost imajući u vidu preuzete obaveze, kao i predloge predstavnika Rusije, SAD i Francuske kao kopredsedavajućih Minskom grupom OEBS-a i ličnog predstavnika aktuelnog predsedavajućeg OEBS-om“, navodi se u saopštenju na sajtu MIP-a Rusije.
Ističe se da će Rusija nastaviti da realizuje svoju posredničku misiju u kontaktima sa Bakuom i Jerevanom i u okviru kopredsedavanja u Minskoj grupi OEBS-a (multilateralna grupa osnovana 1992. godine kako bi se podstaklo mirno postizanje rešenja između Jermenije i Azerbejdžana).
Pored toga, u saopštenju se navodi da ruska strana ističe da je važno da sve članice Minske grupe pokažu odgovoran pristup u proceni trenutne situacije i da izbegavaju izjave i postupke koji mogu izazvati dodatno povećanje tenzija.
Azerbejdžanski vojnici granatirali su ranije jermensko uporište, a pres-služba azerbejdžanskog Ministarstva odbrane saopštila je da je situacija na granici i dalje napeta.
Ministarstvo odbrane Azerbejdžana izvestilo je u nedelju o borbama na granici sa Jermenijom, istakavši da ima gubitaka na obe strane.
Sukob između Azerbejdžana i Jermenije
Sukob između Azerbejdžana i Jermenije počeo je u februaru 1988. godine, kada je autonomna oblast Nagorno-Karabah (NKAO) objavio o izlasku iz Azerbejdžanske SSR. U septembru 1991. godine u centru ove oblasti u Stepankerteu objavljeno je o uspostavljanju Nagorno-Karabahske Republike (NKR).
Vlasti Azerbejdžana su tokom kasnijeg vojnog sukoba izgubile kontrolu nad Nagorno-Karabahom.
Pročitajte još: