Iz odgovora Ministarstva finansija Nemačke, na pitanje poslanika Bundestaga iz frakcije Levih Brigite Frajhold, vidi se da je za navedeni period 648,5 miliona evra otišlo na grantove za građevinske radove, a 333,9 miliona – na takozvane vojne rashode. Između ostalih, tu su i isplate pomoći bivšim radnicima Oružanih snaga SAD, nadoknada štete, nanijete američkim vojnicima i kompenzacija za američke investicije u bivše baze.
Istovremeno, SAD „plaćaju nekoliko puta više za razmeštanje snaga, nego što troši Nemačka“, dok su američke vojne baze u Nemačkoj „centralni ekonomski faktori u mnogim regionima“. Samo u 2020. godini SAD su u ove svrhe izdvojile 7 hiljada milijardi evra, dok je Nemačka za te potrebe odredila 132,4 milijarde evra.
Ranije je američki predsednik Donald Tramp obećao da će smanjiti broj vojnika u Nemačkoj sa 34,5 na 25 hiljada, pošto je Berlin odložio isplatu svojih obaveza za NATO. Poljska je izjavila da je spremna da finansira boravak američkih snaga na svojoj teritoriji i predložila SAD da kod njih rasporede oklopnu diviziju, preuzevši za nju rashode u visini od 1,5-2 milijarde dolara.
Pročitajte još:
- Krcat „Ramštajn“: Šta se krije iza najvećeg američkog naoružavanja Evrope od 1999.
- Vili Vimer: Nemačka za dve godine može da raspusti bazu Ramštajn