Novinari su saopštili senatoru da su stanovnici Dalekog istoka zabrinuti zbog izmena koje mogu biti unesene u ruski Ustav nakon opštenarodnog glasanja. Reč je o članu 67 Ustava Rusije, koji štiti suverenitet i teritorijalni integritet Ruske Federacije. Stanovnici dalekoistočnih regiona hteli bi da znaju da li će usvajanje izmena dovesti do otuđenja Kurilskih ostrva u korist Japana.
„Sa Japanom ne razgovaramo o teritorijalnim pitanjima, razmatra se samo mirovni sporazum“, precizirao je Kosačov.
Prema njegovim rečima, sve dok Japan ne prizna rezultate Drugog svetskog rata, mirovni sporazum neće biti moguć.
Kosačov je takođe istakao da ni u kom slučaju ne može biti govora o mogućem otuđenju dela Rusije.
„Teoretski, teritorija Rusije može biti postati veća, ali nikada neće biti manja“, zaključio je ruski zvaničnik.
Spor oko Kurilskih ostrva
Rusija i Japan vode pregovore o zaključivanju mirovnog sporazuma, a Tokio se nada da će taj cilj biti postignut rešavanjem teritorijalnih pitanja, odnosno statusa Južnih Kurila.
Japan pretenduje na ostrva Kunašir, Šikotan, Iturup i Habomai, pozivajući se na bilateralni Traktat o trgovini i granicama iz 1855. godine.
Moskva insistira na tome da su ostrva ušla u sastav Sovjetskog Saveza na osnovu ishoda Drugog svetskog rata i da ruski suverenitet nad njima ne podleže preispitivanju.
Sovjetski Savez i Japan su 1956. godine potpisali Zajedničku deklaraciju, u kojoj je Moskva pristala da, nakon zaključivanja mirovnog sporazuma, razmotri mogućnost da Japanu preda ostrva Habomai i Šikotan. Sudbina Kunašira i Iturupa nije bila tema pregovora.
Pročitajte još:
- Japan protestuje zbog ruskih geoloških istraživanja kod Kurilskih ostrva
- Japanski stručnjaci prkose Rusiji: Naš cilj – sva četiri Kurilska ostrva
- Moskva poručuje Japanu: Rusija ima suverenitet nad svim Kurilskim ostrvima, i to je neosporivo