„Sedamnaestog juna uputili smo protestnu notu zbog toga što to (geološka istraživanja) nije u skladu sa stavom naše zemlje kada je reč o četiri severna ostrva, i ne može biti prihvaćeno. Rešenje pitanja severnih teritorija je veoma važno, vlada namerava da nastavi pregovore sa Rusijom na osnovu glavnog stava o rešavanju teritorijalnog problema i sklapanju mirovnog sporazuma“, rekao je Suga.
Reč je o geološkim istraživanjima u Ohotskom moru na teritoriji između Sahalina, Kamčatke i Kurilskih ostrva. Pritom, Rusija je ranije obavestila Japan o radovima koji će trajati tri meseca.
Spor oko Kurilskih ostrva
Rusija i Japan vode pregovore o zaključivanju mirovnog sporazuma, a Tokio se nada da će taj cilj biti postignut rešavanjem teritorijalnih pitanja, odnosno statusa Južnih Kurila.
Japan pretenduje na ostrva Kunašir, Šikotan, Iturup i Habomai, pozivajući se na bilateralni Traktat o trgovini i granicama iz 1855. godine.
Moskva insistira na tome da su ostrva ušla u sastav Sovjetskog Saveza na osnovu ishoda Drugog svetskog rata i da ruski suverenitet nad njima ne podleže preispitivanju.
Sovjetski Savez i Japan su 1956. godine potpisali Zajedničku deklaraciju, u kojoj je Moskva pristala da, nakon zaključivanja mirovnog sporazuma, razmotri mogućnost da Japanu preda ostrva Habomai i Šikotan. Sudbina Kunašira i Iturupa nije bila tema pregovora.
Pročitajte još:
- Japanski stručnjaci prkose Rusiji: Naš cilj – sva četiri Kurilska ostrva
- Japan želi mirovni sporazum sa Rusijom, Kurilska ostrva – ostrva prijateljstva
- Moskva poručuje Japanu: Rusija ima suverenitet nad svim Kurilskim ostrvima, i to je neosporivo