„To je jedini razlog“, precizirao je Kono.
On je priznao da je pre odustajanja od razmeštanja japanska vlada ubeđivala lokalno stanovništvo da može kontrolisati putanju pada i tako zaštititi naseljene kvartale, ali se ipak na kraju ispostavilo da to nije istina.
Govoreći o Severnoj Koreji, Kono je naglasio da je pretnja i dalje prisutna, jer ta zemlja „poseduje mnogo balističkih raketa“. S tim u vezi, Tokio će nastaviti da razmišlja o tome kako da zaštiti stanovništvo.
Govoreći o mogućnosti izvođenja preventivnog napada, ministar je rekao da je važno tačno odrediti šta se ima u vidu i kako se to uklapa u međunarodno pravo.
„Mislim da preventivni udar nije ispravna koncepcija“, dodao je Kono.
Odluku o raspoređivanju dva američka kopnena sistema „Egis ašor“ u Japanu vlada je donela 2017. godine zbog stalnih lansiranja severnokorejskih raketa. Planirano je da oni budu stacionirani u prefekturama Akita i Jamaguči. U tom slučaju, očekivalo se da domet njihovog dejstva može da pokrije ceo Japan. Vrednost svakog sistema procenjen je na 100 milijardi jena (oko 890 miliona dolara), a puštanje u rad planirano je do 2023. godine.
Rusija je više puta saopštavala da ove namere Japana neće poboljšati situaciju u oblasti strateške stabilnosti u regionu i neće moći da se uzimaju u obzir pri vođenju pregovora sa Tokijom o mirovnom sporazumu.
Pročitajte još: