Brazil je ovih dana, dok se Evropa polako oporavlja i vraća u normalu, izbio na treće mesto po broju zaraženih virusom korona u svetu (posle SAD i Rusije). Danas je u zemlji Kovid 19 veći uzrok smrti nego kardiovaskularne bolesti, rak ili nesrećni slučajevi. Bolnice su prepune, zdravstveni sistem je u kolapsu, a nove obolele vlasti prećutkuju, vlada objavljuje samo broj zaraženih, izlečenih i onih koji se trenutno nalaze u fazi oporavka.
O Brasil tem enfrentado dias difíceis e muitas perdas, mas o Governo Federal segue se esforçando para salvar o maior número possível de pessoas e dar visibilidade aos números positivos dessa batalha. pic.twitter.com/YPXUc9ankf
— SecomVc (@secomvc) May 21, 2020
Sve to izaziva pravi revolt među Brazilcima — sa skoro 19 hiljada preminulih, narod smatra da nema mnogo razloga za slavlje.
Ekonomija važnija od zdravlja
Istog mišljenja je, očigledno, i poslednji ministar zdravlja, Nelson Teiš, koji je na ovom mestu izdržao manje od mesec dana. Teiš je ostavku podneo 15. maja s obrazloženjem da, dok broj umrlih raste, Bolsonaro traži od regionalnih vlasti da zemlja izađe iz karantina, stavljajući ekonomiju ispred zdravlja svojih građana.
Otvaranje fitnes centara i salona lepote širom zemlje, odluka o kojoj predsednik nije obavestio sada već bivšeg ministra zdravlja, dovela je do toga da zemlja traži trećeg ministra zdravlja sa samo mesec dana.
Pre nego što je napustio svoj položaj Teiš je upozorio da bi Brazil mogao da dostigne 1.000 smrti dnevno, što se upravo i dešava.
Predsednik Brazila, desničar Žair Bolsonaro poznat je po negiranju epidemije — kada se virus pojavio u zemlji, on je u nekoliko navrata izjavio da virus ne postoji. Zatim je narodu preporučivao hlorokin kao sredstvo koje leči koronu.
U jednom intervjuu Bolsonaro se šali povodom ovog leka: „Šta je demokratija? Nećeš? — Ne moraš. Ko pripada desnici neka uzme hlorokin. Ko je levičar neka popije Tubain (guarana)”.
Tropski Tramp
Zbog ovih izjava Bolsonaro je u sveskim medijima dobio nadimak „Tropski Tramp”.
Bivši predsednik Brazila, Lula da Silva objasnio je u intervjuu za Pi-Bi-Es: „Predsednik Bolsonaro voli da imitira, da ponavlja sve što radi Tramp. On veruje da je Tramp više biće i uvek ga kopira. On ne priča o pandemiji, već vređa koga stigne — sud, Indijance, crnce, žene, Senat, Kongres, guvernere, gradonačelnike i ne brine se o pandemiji”.
Među najugroženijima danas u Brazilu su urođenička plemena koja žive duboko u šumama Amazonije i bolnice im nisu dostupne. Kako vekovima nisu bili u kontaktu sa civilizacijom, njihov organizam nije razvio rezistentnost na viruse. U zemlji su zabeležene desetine slučajeva smrti među urođenicima.
Kleber Buzato, sekretar Misionarskog urođeničkog saveta kaže za Sputnjik da je Bolsonaro ne samo postao svetski poznat po svom negiranju pandemije, već da koristi koronu kako bi zemlju etnički očistio od Indijanaca:
„Vlada Bolsonara, a posebno sam predsednik, usvojili su negativni stav prema Kovidu 19 u zemlji. Ne samo da negiraju pandemiju, u odlukama i izjavama Bolsonara ima namernih koraka napravljenih na to da se korona raširi i izazove što veći broj zaraženih i umrlih i zemlji”.
Indijanci tvrde da bi vlasti mogle da iskoriste pandemiju kako bi konačno preuzele ogromne teritorije na kojima žive urođenici. Sam Bolsonaro je u više navrata izjavio da bi njihove zemlje i prirodna bogatstva trebalo podeliti sa ostatkom stanovništva.
Pročitajte još: