Prema informacijama ovog američkog lista, u nacrtu dokumenta piše da je Kina spremna da se na „nezakonite načine” domogne „vrednih objekata intelektualne svojine, kao i podataka o zdravstvenoj zaštiti, povezanoj s vakcinama, metodama lečenja i testiranjem”.
Kako se navodi, reč je o krađi informacija posredstvom sajber napada, kao i o delovanjima „netradicionalnih subjekata” – termin, pod kojim se podrazumevaju istražitelji, koji po mišljenju američke administracije, učestvuju u krađi podataka iz američkih laboratorija.
List navodi da će zvanično upozorenje biti izdato narednih dana. Istovremeno, bivši i sadašnji američki službenici izjavili su da je odluka o optuživanju navodnih hakera koje podržava Kina, deo mnogo veće strategije odvraćanja, u kojoj učestvuju i Agencija za nacionalnu bezbednost i Uprava za sajber-napade Oružanih snaga SAD.
List podseća da je 2018. godine, američki predsednik Donald Tramp, proširio njihova ovlašćenja koja se tiču uzvratnih hakerskih napada protiv drugih država.
Podsetimo, američke vlasti, uključujući američkog predsednika Donalda Trampa, konstantno optužuju Kinu da nije bila sposobna da zadrži širenje virusa korona, kao i za sakrivanje činjenica i neblagovremeno reagovanje.
Kineske vlasti su više puta saopštavale da se Kina od samog početka držala transparentnog i otvorenog stava kad je u pitanju objavljivanje informacija u vezi s epidemijom kovid 19.
Državni sekretar SAD Majk Pompeo, izneo je pretpostavke da je virusa mogao da potekne iz laboratorije iz kineskog grada Vuhana, gde se proučavaju virusi korone. Kina je demantovala ove navode.
Pandemija virusa korona potekla je iz Kine, ali je najviše obolelih i umrlih registrovano u SAD.