Ne moraju da se crvene: Žuta malina donosi veći prinos i bolju zaradu

CC0 / Pixabay / Žuta malina
Žuta malina - Sputnik Srbija
Pratite nas
Od „crvenog zlata“ živi hiljade srpskih porodica, a brojni su oni koji su odlučili da svoju proizvodnju unaprede biranjem različitih sorti. Žuta malina po svojim kvalifikacijama pokazala se mnogo bolja od obične.

„Žuta malina je remotantna sorta maline, srednje krupnih plodova i u nižim predelima Srbije na branje stiže oko 15. jula, a u višim oko 25. jula“, kaže za Rinu Nikola Radovanović, iz ivanjičkog sela Radaljevo, koji već godinama proizvodi sadnice žute maline.

Paprika veća od šake u marketu - Sputnik Srbija
Srbija izvozi najbolje voće i povrće, a uvozi papriku veću od šake

Radovanović objašnjava da su njeni plodovi pogodni za prodaju u svežem stanju na domaćem tržištu, kao i da može da se koristiti za zamrzavanje.

„Ono što je čini različitom od ostalih sorti maline jeste nešto viša cena, a manji troškovi proizvodnje. Berba ove sorte traje dva do tri meseca“, rekao je za Rinu Radovanović.

Kada je reč o karakteristikama ove sorte maline, on dodaje da je vrlo tolerantna na bolesti i osetljiva na botritis, pa se sadnja preporučuje do 1.000 metara nadmorske visine.

Sadnice žute maline sve traženije na domaćem tržištu

Prilikom odlučivanja da podignu zasade žute maline proizvođačima se savetuje da se opredele za sertifikovani sadni materijal koji će im, pored kvaliteta i visokog prinosa, omogućiti da iskoriste subvencije resornog Ministarstva, prenosi portal B92.

„Moja preporuka je da proizvođači pre zasnivanja zasada žute maline osiguraju tržište. Mi otkupljujemo od naših kooperanata žutu malinu koju prerađujemo u vina i slatko. Tražimo kooperante i sa njima sarađujemo tokom celog procesa proizvodnje, redovno im šaljemo sms poruke šta i kada treba da primene u svojim zasadima i na raspolaganju smo im za svaki vid pomoći kako bi se edukovali u sopstvenoj proizvodnji“, naglašava Radovanović.

Sadnice žute maline sve su traženije na domaćem tržištu, a ono što će proizvođače dodatno obradovati jeste to da plod ove žute maline u Srbiji za sveže tržište dostiže cenu od 2,5 evra po kilogramu. Što se tiče otkupa za industriju, cena je uvek u rangu sa ostalim sortama maline koje se otkupljuju za industriju ili za oko 10 do 15 odsto veća.

Pročitajte još:

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala